Jednou vetou

Za sviatočnou atmosférou do Nemecka

Zažite neopakovateľnú vianočnú atmosféru v Nemecku

autorská koláž hlavne.sk, Shutterstock

Ak sa vám trblietavých ozdôb, vône ihličia, atmosféry a romantiky doma máli, vydajte sa za geografické hranice adventných dní. A to doslova.

Inšpirujte sa a čakanie na Vianoce si skráťte poznávaním plným zážitkov

Viete si predstaviť malebnejší pohľad na bavorské zámky ako v tomto čase? Múry, hradby a cimburie poprášené snehom, s typickými siluetami štíhlych veží na pozadí neprístupných skál, so strieľňami a padacími mostmi. Tie najznámejšie sa spájajú s menom kontroverzného panovníka, milovníka a mecenáša umenia, obdivovateľa Wagnerových diel, Ľudovíta II. Bavorského.
Nič nové pod slnkom: Bol natoľko sklamaný politikou, že sa veľmi skoro prestal venovať štátnickým povinnostiam a najradšej trávil čas na zámkoch vybudovaných podľa vlastných návrhov, ktorých výstavba sa, mimochodom, neustále predlžovala a predražovala do takej miery, že po ich dokončení zostala spolková pokladnica zívať prázdnotou.

MOTO: Kto sa stane víťazom súťaže Auto roka 2019?

Neuschwanstein oblieha Čína

Vyberte si čas ako je tento, pretože húfy čínskych turistov, ktorí si robia v každej zákrute selfie, sú typické skôr pre horúcu letnú sezónu. Niektorí z nich zrejme nič netušia o romantickom eklektizme 19. storočia a možno ani nevedia, v ktorej spolkovej krajine sa nachádzajú, no stačí im, že panorámou Neuschwansteinu sa inšpiroval Walt Disney v 50. rokoch minulého storočia vo svojej Snehulienke. V každom prípade – v exteriéri i jedinečnom interiéri je mnoho fascinujúcich detailov, ktoré človeku vyrazia dych. Po stredne náročnej pešej túre hore sa ocitnete na vrchole – skaly i pocitovej eufórie.

NÁŠ TEST: Zisťovali sme, na koľko Vás vyjde jedlo a pitie na vianočných trhoch

Mimochodom, všetky Ľudovítove zámky stoja za spoznanie: V neďalekom rodičovskom Hohenschwangau prežil detstvo a mladosť, z Herrenchiemsee urobil celkom slušnú kópiu francúzskeho Versailles (jeho stavba stála v prepočte 125 miliónov dolárov), v najslávnejšom – Neuschwansteine, realizoval svoje umelecké a architektonické ambície a v romantickom Linderhofe sa rád nechal ovplyvniť francúzskou záhradnou architektúrou. Prechádzka zasneženou krajinou k zámkom je jedinečným zážitkom, ktorú tromfne iba ak jazda na saniach ťahaných koňmi so spiežovcami. Vyskúšajte!

Mníchovské trhy na Marienplatz | Foto: Shutterstock

Kalendáre, vence a štyri nedele. Poznáte význam známych adventných tradícií?

Súperi Norimberg a Mníchov

Keď ste v Bavorsku, neobíďte vianočné trhy v Norimbergu, ktoré domáci považujú za jedny z najkrajších na svete. Konajú sa na námestí pri Frauenkirche a pravidelne ich symbolicky otvára norimberský anjel. Vážnou konkurenciou je krajinská metropola Mníchov a jeho sviatočne vyzdobené rozsiahle námestie s priečeliami historických budov, medzi ktorými dominuje stará radnica a orloj. Obidve mestá sa v predvianočnom období pripravovanom s typickou nemeckou precíznosťou zmenia na rivalov – čo sa týka najoriginálnejšej výzdoby, ponuky rozvoniavajúcich špecialít, tradičných i remeselných výrobkov až po bohatý program s koncertmi a pouličnými vystúpeniami umelcov a hudobníkov.

Medzi najkrajšie a najobľúbenejšie vianočné trhy patria tie v Norimbergu | Foto: Shutterstock

Konečne dofrčal. Všetkým sa ušli v Bratislave sladkosti od Mikuláša.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte