Jednou vetou

Začal sa 13. ročník Bratislavských módnych dní s medzinárodnou účasťou

Od pondelka do stredy (11.4.) návštevníci BMD uvidia komplexný prierez aktuálnych kolekcií na tohtoročnú sezónu jar/leto od takmer 30 návrhárov a módnych značiek

foto: FB

Najlepší slovenskí módni návrhári, zahraniční hostia i mladí tvorcovia sa predstavia na 13. ročníku Bratislavských módnych dní (BMD) by Mercedes Benz jar/leto 2018. Uskutočnia sa s pestrým programom od 9. do 11. apríla v priestoroch Refinery Gallery.

„Máme špecifický rok, keď si pripomíname 70. výročie časopisu Slovenka, ktorý je spoluorganizátorom podujatia, a rovnaké jubileum má umelecký súbor Lúčnica.

Navyše v Európe je rok pocty k tradíciám a preto vyhlasujeme folklór v móde za tému súťažného projektu Nové tváre módnej scény. Myslím, že je to obrovská výzva pre začínajúcich módnych tvorcov a dúfam, že na jeseň uvidíme ich krásne kolekcie,“ vyhlásila na pondelkovej tlačovej konferencii novú súťažnú tému zakladateľka BMD Mária Reháková.

Záujemcovia o súťaž sa s výtvarnými návrhmi (šesť až osem) môžu prihlásiť do 30. júna. Odborná porota z nich vyberie najlepšie kolekcie, ktoré potom v reálnej podobe budú prezentované na septembrových BMD. Podmienky sú na internetovej stránke www.bmd.sk.

Folklórom nasiaknutá móda čoraz viac „IN“

Aj podľa generálnej riaditeľky Ústredia ľudovej umeleckej výroby Dany Kľučárovej je folklór v móde veľmi inšpiratívna téma a nevyčerpateľná studnica nápadov. Týka sa odevov mužov, žien a detí všetkých vrstiev obyvateľstva, ich spoločenskej príslušnosti, sviatočných a iných príležitostí.

„Má aj množstvo regionálnych odlišností použitím materiálov či rôznych drobných doplnkov a ozdôb. Folklór je nám stále veľmi blízky a naozaj veľký zdroj aj odevného bohatstva,“ zdôvodnila Kľučárová.

Od pondelka do stredy (11.4.) návštevníci BMD uvidia komplexný prierez aktuálnych kolekcií na tohtoročnú sezónu jar/leto od takmer 30 návrhárov a módnych značiek zo Slovenska, Talianska a Rumunska. Okrem širokej škály dámskych a pánskych modelov nebude chýbať ani detská móda. Slovensko budú už tradične zastupovať Veronika Hložníková, Jana Pištejová, Veronika Kostková, Zuzana Haková, Michaela Ľuptáková a ďalší tvorcovia.

So svojimi kolekciami sa predstaví aj finalista vlaňajšej súťaže Nové tváre módnej scény Victor Vang a jej víťazka Zarina Šimkovič. Podujatie má i charitatívnu časť, ktorou je dražba šiat Jany Jurčenko nadáciou Adeli pre jednu hendikepovanú pacientku. Tá si splní svoj sen a pred dražbou sa stane modelkou.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte