Jednou vetou

Zlaté Štúrovo pero získali časopis Gymoš z Bardejova a ZUMAG z Ružomberka

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Časopis Gymoš zo Spojenej školy Juraja Henischa z Bardejova v kategórii stredoškolských časopisov a ZUMAG z Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku v kategórii vysokoškolských časopisov sa na tento rok stali držiteľmi Zlatého Štúrovho pera v rámci 25. ročníka celoslovenskej novinárskej súťaže stredoškolákov a vysokoškolákov Štúrovo pero. Vyhodnotenie a odovzdanie cien bolo v sobotu v Krajskej knižnici Ľudovíta Štúra (KKĽŠ) vo Zvolene.

Ivan Kováč je víťazom fotografickej súťaže k storočnici Československa

V kategórii stredoškolákov jednotlivcov udelili hlavné ceny Literárneho fondu Valentíne Sedilekovej z LEAF Academy v Bratislave, Kataríne Szalonovej z Gymnázia sv. košických mučeníkov v Košiciach a Eduardovi Demácekovi z Gymnázia v Považskej Bystrici.

V kategórii vysokoškolákov jednotlivcov udelila porota hlavné ceny Literárneho fondu Matejovi Ondrišekovi a Monike Radošovskej z Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre i Dominike Chrastovej z Univerzity Komenského v Bratislave. Ceny boli udelené aj v kategórii elektronických magazínov.

Ďalšie ceny udelili aj TV Markíza a Nadácia Slovenskej sporiteľne a udelených bolo tiež niekoľko ďalších cien, medzi nimi Cena TASR pre tri vysokoškolské časopisy za kvalitný a invenčný príspevok.

Do aktuálneho ročníka sa prihlásilo 69 stredoškolských a osem vysokoškolských časopisov a tiež šesť elektronických magazínov.

Režisér Bebjak získal do Správy hviezdneho Johna Hannaha

Novinárske príspevky zaslalo 50 stredoškolákov (celkom 123 prác) a 20 vysokoškolákov (47 prác). O Cenu Nadácie Slovenskej sporiteľne, za rubriky pomáhajúce zvyšovaniu finančnej gramotnosti na stredných školách sa uchádzalo 15 stredoškolských časopisov.

„Súťaž má medzi študentmi veľkú popularitu. V tomto roku sa na jej vyhodnotení zúčastnilo viac ako 250 študentov,“ uviedol jeden z porotcov Lukáš Milan.

Podľa neho napríklad v kategórii stredoškolských časopisov silnie tzv. strieborné pásmo, to znamená, že časopisy, ktoré boli v minulosti dosť ďaleko od stredoškolskej žurnalistiky, sú po absolvovaní jedného či dvoch ročníkov Štúrovho pera omnoho ďalej.

„Sú už spravodajské, majú svoje reportáže, portréty úspešných študentov,“ uviedol Milan.

Apríl v znamení Avengerov: Tieto filmové novinky od Cinema City musíte vidieť!

„Vysokoškolské časopisy majú navyše svoje témy, z ktorých ich viaceré spracovávajú na profesionálnej úrovni,“ pripomenul.

Súčasťou dvojdňového (12. – 13. 4.) programu boli aj hodnotiace semináre s porotcami, tlačové besedy a diskusie s hosťami.

Môže vás zaujímať

TECHNOLÓGIE: SpaceX poslala do vesmíru ďalších 58 družíc Starlink