Jednou vetou

Zlatého medveďa si z Berlinále odniesol film Synonymá

Ilustračné foto

Foto: Pixabay.com

Film Synonymá (Synonyms) izraelského režiséra Nadava Lapida o mladom migrantovi bojujúcom s vlastnou identitou získal v sobotu večer hlavnú cenu 69. ročníka medzinárodného filmového festivalu Berlinále. Informovala o tom agentúra AFP.

 Lapid uviedol, že sexuálne otvorený, čiastočne autobiografický film o mladom mužovi, ktorý kvôli politickej situácii utiekol z Izraela do Paríža, by mohol spôsobiť v jeho domovskej krajine škandál.

Cenu za najlepšiu réžiu udelila porota vedená francúzskou herečkou Juliette Binocheovou nemeckej režisérke Angele Schanelec za drámu „Ich war zuhause, aber…„. Film rozpráva príbeh matky, ktorej 13-ročný syn utečie z domu a žije týždeň v divočine. Po jeho návrate je jeho matka konfrontovaná otázkou vlastnej a synovej existencie, ktorá navždy zmení ich pohľad na život.

FILM: 8 februárových noviniek , ktoré sa oplatí v kinách vidieť!

 Strieborného medveďa a Veľkú cenu poroty získal film francúzskeho režiséra Francoisa Ozona „Grâce á Dieu“ o pedofilnom škandále francúzskej katolíckej cirkvi. „O túto cenu sa chcem podeliť s obeťami sexuálneho zneužívania,“ povedal Ozon pri preberaní ceny.

Ceny pre najlepšiu herečku i herca získali predstavitelia čínskeho filmu „Ti ťiou tchien čchang“, Jung Mejová a Wang Ťing-čchun. Film je dojemnou rodinnou drámou, ktorá nazerá na zničujúci vplyv čínskej politiky jedného dieťaťa na dvojicu v krajine od roku 1980 až po súčasnosť.

Môže vás zaujímať

Pri boji s pandémiou pomáha aj slovenský superpočítač Aurel