Jednou vetou

Zomrel Dave Bartholomew, priekopník rhythm’n’bluesu a rokenrolu

Ilustračné foto

foto: TASR

Vo veku 100 rokov zomrel v nedeľu americký hudobník, skladateľ, aranžér a trúbkar Dave Bartholomew. S odvolaním sa na jeho syna Rona o tom informovala agentúra AP.

Bartholomew počas svojej kariéry spolupracoval s takými slávnymi umelcami ako Chuck Berry, Fats Domino, Lloyd Price, Smiley Lewis či s duom Shirley & Lee a v 50. rokoch mal veľký vplyv na hudobný život v New Orleanse a žáner rhythm and blues (R&B), ako aj na začiatky rokenrolu.

EXKLUZÍVNE: Rozhovor s Jarom Filipom, ktorý vychádza až po 25 rokoch

Jeho spolupráca s Fats Dominom trvala 14 rokov, od roku 1949. Spoločne vytvorili a nahrali úspešné piesne ako The Fat Man (1949) – v súčasnosti považovanú za jednu z prvých rokenrolových nahrávok -, I’m in Love Again (1956), I’m Walkin‘ (1957), Valley of Tears (1957), My Girl Josephine (1960) či Whole Lotta Lovin‘ (1958).

Na margo tejto spolupráce Dave Bartholomew v rozhovore pre denník The Times-Picayune uviedol: „Nikdy sme si nesadli, aby sme niečo napísali. On a ja – my – sme len tak hrali. Mali sme obrovské šťastie, že sme mali rytmus v krvi“.

VIDEO: Na stanici BBC mala premiéru Mercuryho dosiaľ neznáma skladba

Hudobný materiál nejako spojený s Bartholomewom majú vo svojom repertoári Elton John, Paul McCartney, Rolling Stones, Hank Williams Jr. či Cheap Trick.

Bartholomew bol v roku 1991 uvedený do Rokenrolovej siene slávy a Siene slávy hudobných skladateľov. Pre svoju výnimočnú schopnosť udržať tón pri hraní na trúbke bol známy aj pod prezývkou Leather Lungs (kožené pľúca).

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte