Jednou vetou

Zomrel moderátor, ktorý bol inšpiráciou pre film Good morning Vietnam

Ilustračné foto

foto: Shutterstock

Vo veku 79 rokov zomrel známy americký moderátor a vojnový veterán Adrian Cronauer. Jeho pôsobenie v Saigone počas vojny v Vietname a najmä jeho pozdrav "Goooooood morning, Vietnam!" vo vojenskom rádiu poslúžili svojho času ako inšpirácia pre amerického herca Robina Williamsa v rovnomennom filme.

Williams vo filme Good Morning, Vietnam stvárnil práve postavu seržanta Cronauera a získal za ňu svoju prvú nomináciu na prestížnu filmovú cenu Oscar udeľovanú americkou filmovou akadémiou.

Od iných filmov s témou vojny vo Vietname sa tenbto film výrazne odlišoval: kým väčšina snímok sa zameriavala na krvavý realizmus, Good Morning, Vietnam vykresľoval skôr mládež 60. rokov, ako bojuje proti armádnemu establišmentu.

„Vždy som bol trochu obrazoborcom, ako bol vo filme Robin (Williams),“ povedal Cronauer v rozhovore pre agentúru AP z roku 1999. „Ale nebol som ani proti vojne, ani proti systému. Bol som proti hlúpostiam“, ktorých – ako uviedol – „v armáde býva neúrekom“. „Chcel som tu byť pre poslucháčov“, zatiaľ čo vojenské velenie si želalo konzervatívny program s nudným slovom a hudbou, akú počúvala stredná trieda, uviedol Cronauer v jednom z rozhovorov.

Prečítajte si tiež: Zomrel legendárny režisér filmových adaptácií opier Petr Weigl

Vyhlásil však, že v bežnom živote je „v mnohých ohľadoch“ „veľmi konzervatívny“. Spresnil, že celý život sa hlási k republikánom, takže ani nie je vhodné, aby bojoval proti systému. V roku 1996 sa zapojil do neúspešnej prezidentskej kampane republikána Boba Dola a v roku 2004 sa pridal k tímu Georgea W. Busha.

Cronauer vyštudoval mediálnu komunikáciu a právo na univerzite v Pennsylvánii a venoval sa právnickej profesii. Neskôr sa pre potreby ministerstva obrany ako právnik venoval problematike vojnových zajatcov.

Adrian Cronauer | Foto: Wikimedia

Môže vás zaujímať

Vraždy v Bastii najsledovanejším programom vo večernom programe televízií