Jednou vetou

Zomrel otec slovenskej dominikánskej rodiny Akvinas Juraj Gabura

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Vo veku 104 rokov zomrel otec slovenskej dominikánskej rodiny Akvinas Juraj Gabura. Stalo sa tak v piatok 29. marca približne o 23. h. Informuje o tom Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS) na svojej webovej stránke.

„Vo štvrtok ešte z lôžka koncelebroval svätú omšu – jeho poslednú večeru,“ uviedol kňaz farnosti Bratislava – Kalvária Dominik Roman Letz.

Otec Akvinas bol pravdepodobne najstarším rehoľníkom a kňazom na Slovensku. Narodil sa 17. januára 1915 v Dolnom Kubíne a po maturite v Bratislave vstúpil v roku 1933 do Rehole dominikánov v Olomouci. Po kňazskej vysviacke v roku 1939 pôsobil v Trenčíne. V novembri 1952 bol odsúdený na doživotie za takzvaný trestný čin velezrady, pretože vyspovedal príslušníkov Bielej légie.

Do Rokenrolovej siene slávy uviedli Jacksonovú, The Cure či Radiohead

Po ôsmich rokoch väznenia ho prepustili na amnestiu. Pracoval ako robotník a skladník a popritom sa venoval intenzívnemu apoštolátu v rodinách, ako aj ilegálnej obnove dominikánskej rehole na Slovensku.

Jeho život zachytil dokumentárny film Akvinas – svedok viery. V pokročilom veku ho opatrovali sestry dominikánky a františkánky. Ešte stále dokázal spolu s iným kňazom slúžiť svätú omšu. „Neustále sa modlil a svoje utrpenie, ako vravel, vždy premieňal na lásku. Prial si jediné – Čo najpokornejšie sa Pánu Bohu klaňať a čo najvrúcnejšie ho milovať,“ uviedla KBS.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte