Jednou vetou

Zomrela aktivistka za ľudské práva, disidentka Ľudmila Alexejevová

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Popredná ruská aktivistka za ľudské práva, historička a niekdajšia sovietska disidentka Ľudmila Alexejevová zomrela v sobotu v Moskve po ťažkej chorobe vo veku 91 rokov.

Oznámila to prezidentská Rada pre rozvoj občianskej spoločnosti a ľudské práva.

„Je to obrovská strana pre celé hnutie za ľudské práva v Rusku,“ uviedol vo vyhlásení Michail Fedotov, predseda rady, ktorá je poradným orgánom Kremľa. Informovali o tom agentúry DPA a AFP.

Komik Kevin Hart oznámil, že sa vzdáva moderovania oscarového večera

Alexejevová patrila k najznámejším aktivistkám za občianske práva v Rusku. V mladosti sa vzdala sľubnej akademickej kariéry, keď vstúpila do sovietskeho disidentského hnutia a stala sa zakladajúcim členom Moskovskej helsinskej skupiny (1976). V roku 1977 bola nútená emigrovať do USA.

V roku 1989 sa vrátila do Ruska, stala sa predsedníčkou Medzinárodnej helsinskej nadácie a neskôr aj členkou rady ruského prezidenta pre ľudské práva, v ktorej s prestávkami pôsobila od roku 2004. Alexejevová často kritizovala represie voči ruskej opozícii, píše DPA.

Ešte neviete, čo budete čítať cez Vianoce? Tieto tipy vám sviatky určite spríjemnia

Za svoje aktivity dostala viacero medzinárodných ocenení. V roku 2009 jej napríklad udelili Sacharovovu cenu za slobodu myslenia a v rok 2015 sa stala držiteľkou Ceny Václava Havla za ľudské práva.

Môže vás zaujímať

Začal sa „hybridný“ filmový festival v Toronte