Jednou vetou

Zomrela česká herečka Vlasta Chramostová

Vlasta Chramostová

foto: irozhlas.cz/Filip Jandourek

Vo veku 92 rokov zomrela česká divadelná a filmová herečka, signatárka Charty 77 Vlasta Chramostová. Informovala o tom v nedeľu spravodajská televízia ČT24.

aktualizované: 10:49

Vlasta Chramostovvá sa narodila v Brne, detstvo prežila v obci Skryje pri Moravskom Krumlove. Po štúdiách na brnianskom konzervatóriu pôsobila v roku 1945 v Slobodnom divadle v Brne, v rokoch 1945-46 hrala v Mestskom divadle v Olomouci a následne sa vrátila do Brna, kde v rokoch 1946-49 pôsobila v Mestskom divadle. V rokoch 1950-70 bola poprednou členkou Vinohradského divadla v Prahe.

Česko a Slovensko smúti za legendou: Gott bol jeden z najväčších Čechov

V roku 1969 jej pre politické postoje úrady zakázali účinkovanie vo filme, rozhlase a televízii, krátko však ešte hrala v Divadle Za Branou. Jej zapojenie sa do česko-slovenského disentu vyústilo do tzv. bytového divadla, ktoré realizovala v rokoch 1976-80. V roku 1977 podpísala Chartu 77. V januári 1989 sa zúčastnila spomienkového aktu za Jana Palacha, za čo bola podmienečne odsúdená na trest odňatia slobody.

VIDEO: Čo pesnička, to veľký hit. Ktorý ste od Karla Gotta mali najradšej?

Chramostová sa aktívne zúčastnila novembrovej revolúcie v roku 1989 a tieto udalosti zároveň znamenali jej veľký návrat medzi popredné osobnosti českej kultúry.

Český prezident Václav Havel jej v roku 1998 udelil Rad T. G. Masaryka III. triedy za vynikajúce zásluhy o demokraciu a ľudské práva.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Objavili unikátny asteroid s chvostom ako kométa