Jednou vetou

Strana Fidesz utrpela porážku v v komunálnych doplňovacích voľbách

Maďarský premiér Viktor Orbán, archívne

Foto: TASR/AP

Maďarská strana Fidesz premiéra Viktora Orbána utrpela v nedeľu drvivú porážku v komunálnych doplňovacích voľbách v meste Hodmezövasarhely na juhu krajiny.

Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá pripomenula, že k tomuto zvratu došlo niekoľko týždňov pred parlamentnými voľbami vypísanými na 8. apríla, v ktorých sa Orbán chce usilovať získať tretie po sebe idúce obdobie vo funkcii premiéra.

Bašta „Orbánovho človeka“

Porážku Orbánovej strane zasadil nezávislý kandidát Péter Marki-Zay, ktorý s podporou všetkých opozičných strán získal v komunálnych doplňovacích voľbách v meste Hodmezövasarhely až 57,5 percenta hlasov.

Kandidáta strany Fidesz Zoltána Hegedüsa podporilo len 41,5 percenta voličov, ako vyplýva z čiastkových výsledkov, ktoré po sčítaní 92 percent odovzdaných hlasov zverejnila ústredná volebná komisia (NVI).

Agentúra Reuters upozornila, že tento výsledok je pozoruhodný najmä pre to, že juhomaďarské mesto Hodmezövasarhely je baštou „Orbánovho človeka“, ministra riadiaceho úrad vlády Jánosa Lázára.

Prehra zmení náladu v krajine

V posledných komunálnych voľbách v roku 2014 Fidesz voľby v meste Hodmezövasarhely bez problémov vyhral so ziskom 61 percent hlasov. Na druhom mieste vtedy skončila radikálna strana Jobbik (17,1 percenta) nasledovaná socialistami (MSZP – 14,9 percenta).

Nezávislý spravodajský web Index.hu vo svojej prvej analýze nedeľných volieb poukázal na rozdiel 16 bodov, ktoré delia Markiho-Zaya od Hegedüsa. Server vo svojej analýze uznáva, že víťazstvo Markiho-Zaya síce neohrozuje očakávaný triumf Fideszu, ale pár týždňov pred parlamentnými voľbami určite zmení náladu v krajine. Index.hu očakáva, že výsledok volieb v Hodmezövasarhely môže opozičné strany doviesť k tesnejšiemu zblíženiu pred parlamentnými voľbami.

Môže vás zaujímať

Ďalší škandál: Matovič chráni špióna