Jednou vetou

Aktivity, darčeky a úsmevy dávajú deťom možnosť nemyslieť na choroby

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Predvianočná atmosféra v nemocničnej škole banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou sa nesie v znamení rôznych aktivít, darčekov a najmä úsmevov, čo deťom dáva možnosť aspoň na chvíľu zabudnúť na svoje choroby. "Kiežby tak tomu bolo po celý rok," poznamenala Mária Lauková z nemocničnej školy.

Polícia v Žilinskom kraji odhalila minulý týždeň 18 vodičov pod vplyvom alkoholu

„Čaro predvianočného času spočíva okrem iného aj v tom, že ľudia v sebe nachádzajú viac dobra a myslia na iných. Našťastie je mnoho dobrých ľudí, ktorí prinášajú veľa radosti iným i vo všedné dni. Vďaka nim sa počas roka v nemocničnej škole oči chorých detí veľakrát rozžiarili šťastím,“ uviedla v pondelok Lauková.

Predvianočný čas v škole pri nemocnici sa začal zdobením jedličky a aktivitami s lesnými pedagógmi. Deti si s nimi vyrobili svietniky z prírodných materiálov. Mikuláš ich obdaroval vianočnou rozprávkou O zvonárovi Končekovi, ktorú im prišlo zahrať Divadlo Harry Teater a po nej nechýbali ani mikulášske balíčky.

V ďalších dňoch bolo príjemným oživením pre malých pacientov vystúpenie Detského folklórneho súboru Matičiarik. Zvyky a koledy im priniesli deti z banskobystrickej Materskej školy na Ulici 29. augusta a tiež Zvolenskí fujaristi. Ďalšie podujatie Celé Slovensko číta deťom sa nieslo v duchu adventného čítania.

Krajskí poslanci odsúhlasili rozpočet kraja na rok 2019

„Počas decembra sa deti v nemocničnej škole viackrát tešili na tvorivé dielničky so Zuzkou Badinskou. Zuna, ako ju všetci volajú, k nim chodí už niekoľko rokov a s láskou a trpezlivosťou spoločne pripravujú darčeky pre blízkych alebo len tak pre potešenie. Tentoraz sa s ňou naučili robiť vianočné venčeky, škriatkov, anjelikov a originálne drevené ozdoby na stromček,“ priblížila Lauková.

Ako dodala, od Mikuláša až dodnes malým pacientom priniesli darčeky mnohí štedrí ľudia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru