Jednou vetou

Aktivity, darčeky a úsmevy dávajú deťom možnosť nemyslieť na choroby

Ilustračné foto

Foto: pixabay.com

Predvianočná atmosféra v nemocničnej škole banskobystrickej Detskej fakultnej nemocnice s poliklinikou sa nesie v znamení rôznych aktivít, darčekov a najmä úsmevov, čo deťom dáva možnosť aspoň na chvíľu zabudnúť na svoje choroby. "Kiežby tak tomu bolo po celý rok," poznamenala Mária Lauková z nemocničnej školy.

Polícia v Žilinskom kraji odhalila minulý týždeň 18 vodičov pod vplyvom alkoholu

„Čaro predvianočného času spočíva okrem iného aj v tom, že ľudia v sebe nachádzajú viac dobra a myslia na iných. Našťastie je mnoho dobrých ľudí, ktorí prinášajú veľa radosti iným i vo všedné dni. Vďaka nim sa počas roka v nemocničnej škole oči chorých detí veľakrát rozžiarili šťastím,“ uviedla v pondelok Lauková.

Predvianočný čas v škole pri nemocnici sa začal zdobením jedličky a aktivitami s lesnými pedagógmi. Deti si s nimi vyrobili svietniky z prírodných materiálov. Mikuláš ich obdaroval vianočnou rozprávkou O zvonárovi Končekovi, ktorú im prišlo zahrať Divadlo Harry Teater a po nej nechýbali ani mikulášske balíčky.

V ďalších dňoch bolo príjemným oživením pre malých pacientov vystúpenie Detského folklórneho súboru Matičiarik. Zvyky a koledy im priniesli deti z banskobystrickej Materskej školy na Ulici 29. augusta a tiež Zvolenskí fujaristi. Ďalšie podujatie Celé Slovensko číta deťom sa nieslo v duchu adventného čítania.

Krajskí poslanci odsúhlasili rozpočet kraja na rok 2019

„Počas decembra sa deti v nemocničnej škole viackrát tešili na tvorivé dielničky so Zuzkou Badinskou. Zuna, ako ju všetci volajú, k nim chodí už niekoľko rokov a s láskou a trpezlivosťou spoločne pripravujú darčeky pre blízkych alebo len tak pre potešenie. Tentoraz sa s ňou naučili robiť vianočné venčeky, škriatkov, anjelikov a originálne drevené ozdoby na stromček,“ priblížila Lauková.

Ako dodala, od Mikuláša až dodnes malým pacientom priniesli darčeky mnohí štedrí ľudia.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Pozrite sa, ako vyzerajú práce na novom bratislavskom obchvate