Jednou vetou

Aktualizované: Podporovatelia bratislavského župana krútia hlavami: Droba kryje Frešove čachre s dochádzkou

Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba

koláž hlavne.sk

Stranícki kolegovia a podporovatelia Juraja Drobu, sú po jeho nástupe na post župana Bratislavského samosprávneho kraja zaskočení z jeho nečinnosti pri podozrení zo zneužitia 60 - 70 tisíc eur.

Aktualizované 13. 4. 2018, 14:00

Spravodajský portál hlavne.sk upozornil tento týždeň na podozrenie z fiktívneho zamestnávania manželky Zdenky bývalého vicežupana Martina Zaťoviča. Ako jediná referentka mala od augusta 2015 podpísanú výnimku vtedajším županom Pavlom Frešom a nemusela sa „ pípať“ v rámci elektronického dochádzkového systému. Podľa viacerých zdrojov hlavne.sk Zaťovičová nechodila do práce a dochádzku odovzdávala v papierovej podobe na základe vlastných údajov.

Chcel vynikať v hospodárnosti, no konať sa mu nechce

Predvolebná kampaň Juraja Drobu, jeseň 2017: Chcem, aby župa pod mojím vedením prestala skrývať pred verejnosťou čo robí a na čo míňa peniaze, prestala sa urážať za kritiku (a reagovala na ňu), vyvodzovala zodpovednosť za chyby a opustila papalášske maniere. Župa musí vynikať v transparentnosti, hospodárnosti a komunikácii s občanmi.

Kontrolór BSK: Preveriť by to mala Drobova kancelária

Vzhľadom na nečinnosť vedenia Bratislavskej župy sa hlavne.sk obrátilo aj na hlavného kontrolóra BSK Štefana Marušáka. „Mám harmonogram schválený zastupiteľstvom, ktorý musím splniť do júna. Čiže ja by som sa tým vedel zaoberať až potom, ale toto čo spomínate, by malo riešiť skôr oddelenie vnútorného auditu – kancelária predsedu BSK. Tam je operatíva,“ povedal nám hlavný kontrolór.

Hlavne.sk rozhýbalo kompetentných na župe

Podľa vyjadrení Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) je na ťahu najskôr župa. „My sa tým v tomto štádiu nezaoberáme, pretože je tu určitá postupnosť, čiže sa treba obrátiť na priamy kontrolný úrad a využiť najskôr tento mechanizmus, to sa nedá obísť. V tomto prípade je to kontrolór BSK. Až v prípade jeho stanoviska alebo výsledkov je potom možné dávať podnet na preskúmanie NKÚ,“ uviedla pre hlavne.sk Daniela Bolech Dobáková, hovorkyňa NKÚ.

Kiššová a Poliačik čakajú od Drobu vysvetlenie

Nad vykrúcaním sa z nečinnosti Juraja Drobu krútia hlavami aj jeho stranícki kolegovia a podporovatelia v kampani. „Počujem o tom prvýkrát, zaujalo ma to. Pokiaľ viem, Juraj hneď takéto veci rieši, budem sa ho na to pýtať. Príde mi to ako nedorozumenie, že by s takýmto vážnym podozrením nič nerobil ak by o ňom vedel,“ reagovala Jana Kiššová z SaS. Pýtať sa ho na túto záležitosť plánuje aj jeho bývalý kolega Martin Poliačik a Milan Kňažko, ktorý ho podporil v kampani.

Vyhýbavo sa ku kauze na Bratislavskej župe vyjadrili poradca Juraja Drobu a poslanec NR SR Branislav Gröhling a poslankyňa Janka Cigániková, ktorá v čase pokútnej výnimky referentky Zdenky Zaťovičovej sedela v župnom zastupiteľstve. Obaja poslanci (SaS) nám najskôr povedali, že nemajú o tomto prípade bližšie informácie, preto sme im zaslali článok a čakali na ich reakciu. Zvyčajne prísni a kritickí politici, ktorí poukazujú na pochybenia svojich rivalov, tentokrát vážne podozrenie zo zneužívania verejných financií za éry Pavla Freša a nečinnosť Juraja Drobu nekritizujú. „Nerozumiem celkom na čo sa to pýtate mňa. Nepoznám prípad ani podrobnosti. Rozhodnutie nechávam s plnou dôverou na súčasné vedenie,“ napísala nám Janka Cigániková, po preštudovaní nášho článku. A podobne po jeho prečítaní reagoval Branislav Gröhling. „Riešim školstvo. Článok som preletel a keďže nie je z mojej oblasti, prosím kontaktovať komunikačné BSK“.

Predsa „ rázne“ zasiahol

O tom, že s dochádzkou na úrade BSK nebolo všetko v poriadku svedčí aj to, že súčasný župan Juraj Droba generálne zrušil od 1. januára 2018 možnosť ručnej evidencie dochádzky.

Starosta Dúbravky Martin Zaťovič s manželkou Zdenkou Zaťovičovou | Facebook

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru