Jednou vetou

Aktualizované: Šafárenie počas éry Pavla Freša: Manželka vicežupana Zaťoviča zobrala 65-tisíc a nemusela sa hlásiť v práci

Zľava: Bývalý župan BSK Pavol Frešo, mestská poslankyňa Zdenka Zaťovičová a starosta Dúbravky Martin Zaťovič

fotokoláž hlavne.sk

Majú slúžiť ľuďom, no namiesto toho zneužívajú moc na svoj prospech a užívajú si na náš účet. Manželka bratislavského vicežupana Martina Zaťoviča za éry Pavla Freša, mala na Bratislavskej župe špeciálny „pracovný“ režim. Zdenka Zaťovičová dostala ako jediná referentka župy výnimku z elektronického dochádzkového systému. Podľa viacerých zdrojov hlavne.sk na úrad do práce nechodila. Na účet jej po udelení výnimky mohlo prísť okolo 65-70 tisíc eur.

Podozrenie zo zneužívania verejných zdrojov má na krku bývalé vedenie Bratislavskej župy a jedna radová úradníčka, ktorá vďaka príbuzenskému vzťahu získala kráľovské výhody.

Zdenka Zaťovičová je manželkou starostu bratislavskej Dúbravky Martina Zaťoviča, ktorého v roku 2014 zvolili za vicežupana Bratislavského samosprávneho kraja. Župe v tom čase šéfoval Pavol Frešo. So Zaťovičom boli stranícki kolegovia z SDKÚ. Rok po zvolení Zaťoviča za vicežupana podpísal Frešo jeho manželke kráľovskú výnimku, o ktorej sa ostatným zamestnancom v štátnej a súkromnej sfére môže len snívať.

„Pani Zaťovičová mala podpísanú výnimku od pána Freša od 10.8. 2015,“ prezradilo nám tlačové oddelenie Bratislavského samosprávneho kraja. Župa, ktorú momentálne vedie Juraj Droba z SaS, bývalý župan Pavol Frešo a ani manželia Zaťovičovci nechcú verejnosti prezradiť výšku platu Zdenky Zaťovičovej. Podľa našich informácií bol jej plat v minulom roku okolo 2500 Eur mesačne, teda okolo 30-tisíc ročne.

Frešo: Je to blbosť

Bývalý župan Frešo tvrdil, že Zaťovičovej nechodenie do práce je blbosť, vraj normálne dochádzala na úrad a s otázkami nás odkázal na tlačové oddelenie BSK. Súčasné vedenie Bratislavského samosprávneho kraja nepriamo potvrdilo, že Zaťovičová mala na úrade výsadné postavenie. Na úrade BSK bola jedinou obyčajnou referentkou – metodičkou, ktorá mala výnimku od predsedu kraja Pavla Freša, nemusela sa „pípať“ pri príchode a odchode do elektronického systému, ale svoju dochádzku evidovala mimo systém, ručným vypisovaním dochádzkového formuláru.

 „Výnimky mali zamestnanci Odboru komunikácie a propagácie, vybraní zamestnanci Kancelárie predsedu, poradcovia predsedu a niektorí riaditelia odborov,“ napísalo nám BSK v písomnom stanovisku. Prečo práve Zaťovičová mala výnimku nevysvetlili manželia Zaťovičovci ani Pavol Frešo. „Dôvod udelenia výnimky pre pani Zaťovičovú je rozhodnutím bývalého vedenia. Jej pracovnou náplňou podľa zmluvy bolo napr. vypracovávanie a aktualizácia riadiacej dokumentácie, vypracovávanie odborných stanovísk a usmernení k metodickým pokynom a takisto aj zúčastňovanie sa na príprave výziev na predkladaní žiadostí o NFP,“ opísalo pracovnú náplň Zaťovičovej tlačové oddelenie Bratislavského kraja.

Zaťovič v tom nevidí problém

Starosta bratislavskej Dúbravky Martin Zaťovič, ktorý bol počas udelenia výnimky vo vedení župy si nemyslí, že sa dostal do konfliktu záujmov. ,,Moja manželka nastúpila na BSK na pracovné miesto asistentky ešte v roku 2011. Keďže vicežupanom som sa stal až v roku 2014, o žiadny konflikt záujmov nemohlo ísť. Je absurdné, aby kvôli môjmu vymenovaniu na funkciu vicežupana, za ktorú som mimochodom nepoberal žiadnu odmenu, musela moja manželka opustiť pracovnú pozíciu na BSK, kde pracovala niekoľko rokov,“ obhajoval Zaťovič manželku, jedinú referentku – metodičku, ktorá sa rok po jeho zvolení za vicežupana BSK stala úradníčkou s privilegovaným postavením na Úrade BSK.

Zaťovičovci majú z politiky zlatú baňu

Bývalý učiteľ Zaťovič aj s manželkou Zdenkou majú z komunálnej politiky doslova zlatú baňu. Zaťovičová okrem platu za nechodenie na úrad BSK, sedí tiež ako poslankyňa v bratislavskom mestskom zastupiteľstve, za čo dostáva mesačne okolo 500 Eur a v dozornej rade mestskej spoločnosti Bionergy. Výšku odmeny nechcú prezradiť, ale podľa našich informácií má ísť približne  o tisícku mesačne.

Zdenka Zaťovičová a Martin Zaťovič | facebook

Zaťovič zarábal ako župný poslanec okolo 600 eur mesačne, no hlavný príjem dostáva z mestskej časti Dúbravka, kde zarába viac ako 3 000 Eur, ďalšie peniaze dostáva z Kancelárie organizovania cestovného ruchu – spadajúca pod Bratislavský samosprávny kraj. Manželský párik si tak najmä z našich daní vyberal mesačne neuveriteľných okolo 7 až 8 tisíc Eur.

Po nástupe Drobu odišla na péenku

Po zmene vedenia a nástupe Juraja Drobu nastúpila Zaťovičová na dlhodobú PN a dovolenku. Po udelení výnimky županom Pavlom Frešom v auguste 2015, ktorá je platila až do konca minulého roka sme je poslali na účet okolo 65 -70 tisíc Eur. A ako na podozrenie zo zneužívania verejných zdrojov zareagoval župan Juraj Droba? Budete nemilo prekvapení. Jeho reakciu prinesieme v najbližších dňoch.

Aktualizované o reakciu M. Zaťoviča

Po zverejnení nášho článku zareagoval na sociálnej sieti starosta Dúbravky Martin Zaťovič. Podľa neho sú vraj informácie o jeho manželke Zdenke vymyslené. Vraj sme nečakali na jej reakciu. Prvýkrát sme s otázkami kontaktovali Zdenku Zaťovičovú 29.3.2018 a zaslali ich na jej mail. Manželka dúbravského starostu na ne nereagovala, preto sme jej ich znova pripomenuli 9.4. 2018, teda po 11 dňoch. Ani po našom telefonickom upozornení sme sa odpovedí nedočkali. Otázky, na ktoré by mala odpovedať preto zverejňujeme v tomto článku. V prípade zaslania odpovedí článok doplníme.

Zdenka Zaťovičová | infografika hlavne.sk

Bývalý vicežupan Martin Zaťovič ani jeho manželka nám svoje príjmy z verejných funkcií a postov, ku ktorým sa dostali vďaka komunálnej politike prezradiť nechceli. Žaťovič nám len napísal, že za post vicežupana BSK nepoberal plat, výšku odmeny poslanca BSK však neuviedol, rovnako sa nevyjadril ku svojej odmene v Krajskej organizácii cestovného ruchu, ktorú zriadila župa. Samotný Zaťovič spochybňuje niektoré sumy uvedené v článku, ktoré mala dostávať jeho manželka. Výšky odmien však nechce uviesť. Urobil tak len v prípade mestskej spoločnosti Bioenergy a.s., v ktorej podľa jeho tvrdení zarába Zdenka Zaťovičová 140 eur mesačne.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru