Jednou vetou

Akútne respiračné ochorenia stúpajú, najviac v okresoch R.Sobota a Lučenec

Ilustračné foto

fotokoláž: hlavné.sk

Výraznejší vzostup chorobnosti na akútne respiračné ochorenia (ARO) signalizuje už zrejme začiatok tohtoročnej chrípkovej sezóny. V tomto týždni epidemiológovia v Banskobystrickom kraji evidujú zvýšený výskyt týchto ochorení, chrípky a jej podobných ochorení (CHPO) je o čosi menej.

Podľa hovorkyne Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici Márie Tolnayovej na ARO je v súčasnosti v absolútnych číslach chorých 4608 ľudí, čo predstavuje chorobnosť 1559 na 100.000 osôb. Najviac ich je v okresoch Rimavská Sobota, Lučenec, Zvolen a Revúca.

Na Banskobystričanov a návštevníkov mesta čaká nočná prehliadka jeho históriou

Počet chorých na chrípku je aktuálne 196, čo je chorobnosť vyše 66 osôb na 100.000 obyvateľov. Najvyšší počet pacientov je rovnako v okresoch Lučenec, Rimavská Sobota, ale aj v Žarnovici.

Ako Tolnayová zdôraznila, v súvislosti s vývojom chorobnosti odborníci opätovne upozorňujú, že je potrebné vo zvýšenej miere zamerať sa na preventívne opatrenia. V školách ako i v domácnostiach je potrebné venovať vyššiu pozornosť nielen hygiene prostredia, ale najmä osobnej hygiene.

Pred 80 rokmi nemecké vojská obsadili Petržalku

Časté a dôkladné umývanie rúk, vetranie domácností a učební, čistota v kúpeľni a na toaletách by mali byť najmä v chrípkovom období samozrejmosťou. Rovnako je dôležité vo zvýšenej miere konzumovať čerstvú zeleninu a ovocie, predovšetkým jablká, ktoré majú dostatok vitamínu C. Najúčinnejšou prevenciou je však očkovanie.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru