Jednou vetou

Anna Jurová z obce Ohradzany slávi sté narodeniny, stále rada vyšíva, kreslí a číta

Anna Jurová z obce Ohradzany v Humenskom okrese vo štvrtok oslávila svoje 100. narodeniny. V Ohradzanoch 21. decembra 2017

Foto: TASR

Anna Jurová z obce Ohradzany v Humenskom okrese vo štvrtok oslávila svoje 100. narodeniny. Stále rada vyšíva, kreslí a číta noviny. V dedine je pravdepodobne prvou, ktorá slávi takéto významné jubileum.

Na otázku, čo robila, že sa dožila takého vysokého veku, pre TASR uviedla, že „to by nespísalo ani ktovie koľko pisárov“. „Prala, žehlila, vyšívala, tkala, všetku robotu som robila,“ zdôraznila.

Anna Jurová pochádzala z deviatich detí. „Doteraz zostala žijúca iba ona sama zo súrodencov. Približne 55 rokov je vdova, ale životný entuziazmus a elán ju nikdy neopúšťal ani v tých najťažších chvíľach a to ju poháňalo dopredu,“ prezradila o oslávenkyni pre TASR jej vnučka Marianna Kličová, ktorá sa o ňu stará spolu so svojou sestrou a bratom. „Takisto jej zomrel jediný syn a nevesta, ale nikdy sa nesťažovala, nezúfala,“ spomenula.

Veľký vzor pre celú rodinu

Aj v súčasnosti je veľkým vzorom pre celú rodinu. „Aj keď prežívame ťažké chvíle, tak sa stále radujeme, že ona je ešte s nami a stále nám dodáva takú energiu a silu. Takže to je možno taký recept na dlhovekosť,“ doplnila s tým, že lieky začala užívať až pred približne dvomi rokmi. „Ale stále, keď bola unavená, napr. keď prišla z role, vedela si dať jeden štamprlík do kávy,“ doplnila s úsmevom.

Pani Jurová pracovala ako poštárka. Štafetu prevzala po svojom manželovi, ktorý toto zamestnanie vykonával ešte v čase, keď sa pošta rozvážala na koňoch a vozoch. „Ona potom prekročila akoby ten prah a keď začala pracovať, tak mala na starosti aj okolité obce Karná a Sopkovce, ktoré musela dennodenne navštíviť. Aj takáto telesná aktivita a námaha určite prospeli tomu, že babka sa dnes dožila takého krásneho jubilea,“ priblížila vnučka.

Dirigent všetkých členov rodiny

Medzi voľnočasové aktivity, ktoré vykonáva pani Jurová aj v súčasnosti, patrí napr. vyšívanie či kreslenie. „Okrem toho má každý deň rituál, že sa pomodlí a potom si zapne televíziu, číta noviny a časopisy. Niekedy je viac sčítaná v bulvári ako my,“ prezradila s úsmevom Kličová. Hrala aj v ochotníckom divadle spolu so súrodencami. „My sme to nezažili, ale ona stále na to spomína,“ uviedla s tým, že je to vidieť v jej teatrálnom prejave doteraz.

Podľa vnučky bola tiež vynikajúcou krajčírkou a pekárkou. „Spomína, že varila na hostinách, že upiekla prvý krémeš,“ uviedla s tým, že nevie, či to je pravda, ale so sestrou Milenou, ktorá sa tiež venuje kuchárskemu remeslu, si naň zaspomínali s úsmevom. „Ja si pamätám na jej krémeš, keď bila s cestom do tably, robila ho ručne a potom šľahala ten krém. Aj z rodiny si na to spomínajú, takže zrejme to bola pravda,“ poznamenala Kličová. Babka je podľa jej slov stále dirigentom všetkých členov rodiny. Snaží sa ich usmerňovať.

 

Anna Jurová z obce Ohradzany v Humenskom okrese vo oslávila svoje 100. narodeniny

Môže vás zaujímať

Karlova Ves podporila v minulom roku mladé rodiny sumou viac ako 28-tisíc eur