Jednou vetou

Apríl 2018 bol rekordne teplý, padol aj „bradatý rekord“

Ilustračné foto

pixabay.com

Klimatológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) zaznamenali v tohtoročnom apríli rekordne vysoké priemerné mesačné teploty vzduchu. Aktuálne hodnoty prekonali rekordy prevažne z apríla 2009 a na niektorých meteorologických staniciach z roku 2000. TASR informoval hovorca SHMÚ Ivan Garčár.

„V Oravskej Lesnej, Poprade a Medzilaborciach boli prekonané až 84 rokov staré rekordy z roku 1934. Na krajnom juhozápade a miestami aj v južnej polovici Slovenska boli rozdiely medzi aktuálnymi tohoročnými a pôvodnými rekordmi iba niekoľko desatín stupňov Celzia, ale na meteorologických staniciach v severnejších oblastiach Slovenska dosiahli rozdiely medzi najnovším a predchádzajúcim rekordom priemernej mesačnej teploty vzduchu v apríli až okolo dvoch stupňov Celzia, v ojedinelých prípadoch aj viac ako 2,5 stupňa Celzia,“ povedal Pavol Faško zo SHMÚ.

Podľa SHMÚ na rozdiel od rokov 2000 a 2009, keď bol apríl výnimočne teplý len v južnej polovici územia, v tomto roku medzi severom a juhom Slovenska neboli teplotné rozdiely veľké. Preto aj „bradatý rekord“ z roku 1934 padol práve v Oravskej Lesnej, v Poprade a v Medzilaborciach.

Apríl bol po januári už druhým mimoriadne teplým mesiacom v tomto roku. V Hurbanove v januári 2018 bola odchýlka priemernej mesačnej teploty od normálu 1981 – 2010 plus 3,9 stupňa Celzia. V apríli, keď mesačný priemer dosiahol 16,2 stupňa Celzia, bola odchýlka od normálu až plus 4,9 stupňa Celzia.

„Tohtoročný apríl sa tiež vyznačoval mimoriadne vysokým počtom letných dní, v ktorých maximálna denná teplota vzduchu dosiahla 25 stupňov Celzia a viac. V Hurbanove sme zaznamenali 11 letných dní, čiže presne toľko ako v apríli 2000. Sú to maximálne počty letných dní na tejto meteorologickej stanici v apríli aspoň od polovice 20. storočia,“ dodal Faško.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru