August 1968. Ako dnes vyzerajú miesta, na ktorých išlo o život?

Boli sme sa pozrieť na miesta, ktoré pred päťdesiatimi rokmi okupovali ruské tanky. August 1968 a 2018.

autorská koláž hlavne.sk

Bolo to úplné iné ráno ako dovtedy a dni, ktoré nasledovali mali divnú pachuť. V uliciach a mestách bývalého Československa pred päťdesiatimi rokmi panoval zmätok, strach i panika. Odvážnejší sa neváhali postaviť zoči - voči ťažkej vojenskej technike a konfrontovať nečakanú "návštevu". Niektorí zaplatili najvyššiu daň - svoj život, mnohí sa však pred tankami a vojakmi utekali schovať. Pozrite sa do Bratislavy, ako to vyzeralo v auguste 1968 a dnes. Porovnali sme archívne fotografie s realitou.

CHCEM DOSTÁVAŤ PRAVIDELNE BEZPLATNÝ NEWSLETTER

Bola streda, 21. august 1968. Mal to byť bežný pracovný deň, deti si užívali záver letných prázdnin a tí, čo nedovolenkovali chceli ísť bežne do práce. Lenže v noci do Československa prišli tanky a vojská tzv. Varšavskej zmluvy. Všetko sa zrazu ponorilo do smutnej ťažkej atmoféry, ktorá panovala v uliciach.

Minúta po minúte: Pred 50 rokmi začalo vojenské obsadzovanie Československa

Uprostred ulice bol dym, plamene, zdemolovaná električka, horiaci autobus, kryk, plač, krv, sirény sanitiek a množstvo vojakov so samopalmi, pištoľami. Davy, ktoré si s mužmi v uniformách chceli vyjasniť dôvod takejto nezvyčajnej návštevy a dôvody takejto demonštrácie sily…

Na tieto filmy v auguste treba určite ísť

Pôvodne krátkodobá návšteva sovietskych vojakov sa trochu natiahla na vyše ďalších dvadsať rokov. Pred Vianocami 1990 zo Slovenska napokon odišli. Úplne posledná technika a vojaci z bývalého Sovietskeho zväzu opustili Československo v roku 1991.

Čo sa dialo v ďalších rokoch po augueste 1968

Dohliadal na to aj vtedajší poslanec Federálneho zhromaždenia Michael Kocáb, ktorý bol vládnym splnomocnencom pre odsun týchto vojsk.

Pozrite sa na miesta v Bratislave, ako vyzerali v auguste 1968 a čo je dnes na týchto miestach. Porovnali sme archívne fotografie s realitou. (viac nižšie)

Obchodná ulica

 

Hurbanovo námestie
Štúrova ulica
Námestie SNP

 

Tunel pod Bratislavským hradom

 

Šafárikovo námestie
Šafárikovo námestie
Pohľad na Metropol smerom od Štúrovej ulice
Šafárikovo námestie

Môže vás zaujímať

Košice zvýšia od januára 2020 daň z nehnuteľností