Jednou vetou

Banskobystričania musia od 1. júla chodiť na pohotovosť do inej nemocnice

Rooseveltova nemocnica

Foto: Repro foto detskanemocnica.sk

Obyvatelia Banskej Bystrice v prípade zhoršenia zdravotného stavu nájdu od 1. júla pomoc na jednom mieste. Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta otvára od tohto dátumu na oddelení urgentného príjmu i ambulanciu pohotovostnej služby. TASR o tom informovala hovorkyňa Rooseveltovej nemocnice Ružena Maťašeje.

„Banskobystričania v prípade náhlej potreby vyhľadať lekársku pomoc pre dospelých nebudú musieť riešiť, či ísť do nemocnice alebo na pohotovosť do mesta. Na základe legislatívnej zmeny týkajúcej sa fungovania pohotovostnej služby iniciovanej ministerstvom zdravotníctva bude pohotovosť pre Banskú Bystricu zabezpečovať v spolupráci so všeobecnými lekármi naša nemocnica. Dospelý pacient bez ohľadu na to, či má zvýšenú teplotu alebo vážnejší úraz, príde na oddelenie urgentného príjmu a nahlási sa na recepcii,“ uviedla Maťašeje.

Čítajte viac: Banská Bystrica sa po sviatkoch chystá na veľké upratovanie

„V súvislosti s touto zmenou očakávame na urgente vyšší pohyb pacientov. Aby sme urýchlili poskytovanie zdravotnej starostlivosti, zriadili sme pre našich pacientov pri príchode na urgentný príjem nový systém triedenia chorých. Stav pacienta prvotne preverí zdravotnícky záchranár alebo sestra a podľa akútnosti ho nasmeruje buď na pohotovostnú ambulanciu alebo na príslušnú ambulanciu urgentného príjmu,“ vysvetlila Miriam Lapuníková, generálna riaditeľka nemocnice.

Ambulancia pohotovostnej služby bude k dispozícii počas pracovného týždňa v čase od 16.00 do 22.00 h a počas víkendov a dní pracovného pokoja od 7.00 do 22.00 h. Ambulancia sa nachádza v zrekonštruovaných priestoroch v blízkosti oddelenia urgentného príjmu na prvom podlaží pod lôžkovou časťou B1. Poplatok za vyšetrenie v ambulancii pohotovostnej služby je stanovený legislatívou na dve eurá.

Prečítajte si tiež: Búrky komplikujú situáciu. V Banskobystrickom kraji museli zasahovať hasiči

Ambulantná pohotovostná služba je zdravotná starostlivosť, ktorou sa zabezpečuje jej dostupnosť v rozsahu poskytovania všeobecnej ambulantnej starostlivosti pri náhlej zmene zdravotného stavu osoby s tým, že nie je bezprostredne ohrozený jej život a nie sú ohrozené základné životné funkcie.

Oddelenie urgentného príjmu poskytuje nepretržite neodkladnú zdravotnú starostlivosť pacientom pri náhlej zmene zdravotného stavu, ktorá bezprostredne ohrozuje ich život a bez rýchleho zásahu môže vážne ohroziť ich zdravie. Spôsobuje im náhlu a neznesiteľnú bolesť alebo náhle zmeny ich správania a konania, pod vplyvom ktorých ohrozujú seba či svoje okolie.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru