Detská nemocnica v Banskej Bystrici sa dočkala 78 nových lôžok

Ilustračné foto

TASR

Detská fakultná nemocnica s poliklinikou (DFNsP) v Banskej Bystrici disponuje novými 78 lôžkami, ktoré v rámci zlepšovania podmienok v našom zdravotníctve dostala v uplynulých dňoch vďaka ministerstvu zdravotníctva. Informovala Jana Petríková, referentka pre marketing DFNsP s tým, že vo viacerých nemocniciach je to masívna obnova lôžok po mnohých rokoch a bežný poskytovateľ ústavnej zdravotnej starostlivosti by sa k takej obnove lôžok nemal šancu dostať.

Podľa nej nové lôžka znamenajú predovšetkým komfortnejšiu liečbu pre pacientov, ich bezpečnosť, no zlepšia sa tým tiež podmienky na prácu zdravotníckych pracovníkov.

„Hoci išlo o centrálny nákup, nemocnice mali možnosť vybrať si presne taký typ lôžka, aký pre pacientov potrebujú. Do banskobystrickej detskej nemocnice pribudlo desať postelí pre najmenších a 68 lôžok pre väčšie deti. Umiestnili sme ich na všetky lôžkové oddelenia, vrátane II. Kliniky pediatrickej anestéziológie a intenzívnej medicíny. Práve na nej umiestnené lôžka predstavujú najvyšší štandard svetovej úrovne,“ zdôraznila Petríková.

Kalavská: Nepočítame s tým, že by niektoré nemocnice zanikli

Podľa jej ďalších slov svojou funkcionalitou spĺňajú predpoklady náročnej manipulácie s pacientom, resuscitačnej aj intenzívnej starostlivosti o pacienta. Na ostatných oddeleniach sa nachádzajú plne elektricky ovládateľné lôžka so sofistikovanými funkciami a nadštandardnými vlastnosťami ako nastaviteľnosť výšky ložnej plochy či polohovanie pacienta. Ich súčasťou sú kvalitné matrace, pohyblivé bočnice a ďalšie príslušenstvo, napríklad infúzne stojany. Postele sú v jemných pastelových farbách a jednoznačne vytvárajú úplne iný pohľad a dojem z nemocničnej izby.

„Pôvodné lôžka sme rozdelili do dvoch skupín podľa stupňa opotrebovania. Na tie, ktoré sú vyradené a budú zlikvidované, alebo tie, ktoré sú ešte vhodné na použitie. Druhú skupinu lôžok sme odovzdali domovom sociálnych služieb,“ dodala Petríková.

Môže vás zaujímať

Na R1 v smere do Banskej Bystrice sa presúva kolóna nákladných áut