Jednou vetou

Epidemiológovia zaznamenali v Banskobystrickom kraji osýpky i žltačku

Ilustračné foto

TASR

Epidemiológovia v Banskobystrickom kraji zaznamenali v tomto týždni žltačku typu A, osýpky a predpokladaný výskyt detskej obrny. Informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici Mária Tolnayová.

 „Epidemiológovia RÚVZ v okrese Revúca hlásia ďalší potvrdený prípad osýpok. Ide o 1,5-ročné neočkované dieťa, ktoré bolo hospitalizované v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou v Košiciach, toho času v pestúnskej starostlivosti v okrese Revúca. V ohnisku nákazy boli zabezpečené protiepidemické opatrenia,“ konštatovala Tolnayová.

V okrese Brezno sa zasa vyskytlo ochorenie na vírusovú hepatitídu typu A u dospelej ženy, ktorá sa vrátila z Afriky. Epidemiológovia ochorenie vykazujú ako importovanú nákazu.

Respiračné ochorenia zatvorili 27 školských zariadení v Nitrianskom kraji

„Z Breznianskeho okresu hlásia aj prípad suspektného ochorenia na akútnu chabú obrnu typu Guillain–Barré. Je to ochorenie, ktoré postihuje nervový systém, pričom jeho najväčším charakteristickým znakom je postihnutie periférnych nervov a nervových koreňov zápalového charakteru,“ priblížila Tolnayová.

Podľa nej ide o päťročné dievčatko. Najprv malo teplotu, kašeľ bez vykašliavania hlienov a soplíky. Potom bolesti dolných končatín, nemohla sa postaviť na nohy, pohybovala sa len po kolenách. Následne ju hospitalizovali. Odborníci odobrali materiál na mikrobiologickú diagnostiku. Dieťa bolo proti detskej obrne očkované.

Môže vás zaujímať

V BBSK je aktuálne bez prúdu vyše 10-tisíc odberných miest