Jednou vetou

FOTO: V Hriňovej sa koná ďalší ročník Gazdovania, témou je pestovanie maku

Deviaty ročník podujatia Gazdovanie na hriňovských lazoch.

TASR

Tradícia pestovania maku je hlavnou témou 9. ročníka podujatia Gazdovanie na hriňovských lazoch, ktoré sa v sobotu koná v Slanci, miestnej časti Hriňovej v okrese Detva.

Medzi zaujímavé aktivity tohtoročného gazdovania patria podľa organizátorov ukážka uhliarskeho miliera, tradičné poľnohospodárske práce, výroba drevených krážov, podkúvanie koní, lámanie a štikanie maku, ale aj spracovanie rohoviny, tradičná výroba papiera, súťaž v kopaní zemiakov či výroba keramiky.

„V poslednom období sa zamýšľame aj nad tým, ako dopriať čoraz populárnejšie gazdovanie a z toho plynúce príležitosti aj majiteľom nehnuteľností v niektorých iných miestnych častiach. Je preto pravdepodobné, že nasledujúci ročník bude v inej lokalite,“ povedal  primátor Hriňovej Stanislav Horník.

FOTO: Chcete sa v lete ochladiť? Nechoďte k moru, skúste tieto jaskyne!

Organizátori podujatia sa v tomto ročníku prvýkrát rozhodli vylúčiť používanie jednorazového plastového riadu a zároveň predchádzať vzniku odpadu. „Pre návštevníkov sú pripravené opakovateľne použiteľné zálohované poháre a kompostovateľný riad. Plánované sú aj prednáška s diskusiou k životu bez odpadov a triediace stanice s dobrovoľníkmi, ktorí návštevníkom pomôžu odpad správne vytriediť,“ konkretizuje organizačný tím.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava