Jelšava má najvyšší podiel Rómov. Problémy s nimi nemá

Ilustračné foto

foto: TASR

Hoci má Jelšava v Revúckom okrese podľa Atlasu rómskych komunít najvyšší podiel rómskeho obyvateľstva spomedzi všetkým miest v SR, väčšie problémy s nimi nie sú. Zhodli sa na tom zástupcovia miestnej samosprávy, polície i štátu.

„Keď to zhodnotím reálne z čísiel a svojich každodenných stretnutí s Rómami, tak ja s nimi nemám problém. Niekedy komunikujú svojím spôsobom a mávajú väčšie požiadavky než plnenie povinností, ale zásadné problémy neregistrujem,“ podotkol primátor Jelšavy Milan Kolesár, podľa ktorého nie sú závažnejšie problémy ani s rómskymi deťmi.

„Myslím, že sú za tým roky systematickej práce s touto komunitou. Hneď, ako sa dalo, sme zamestnali rómskych asistentov a funguje u nás aj komunitné centrum. Situáciu v tomto smere u nás určite nevidím tak zle, ako sa to niekedy prezentuje,“ zdôraznil Kolesár.

Vo Vysokých Tatrách zahynuli dvaja slovenskí horolezci

Podobný názor má aj riaditeľ Obvodného oddelenia Policajného zboru v Jelšave Mikuláš Kuchta, podľa ktorého je spolunažívanie občanov mesta na dobrej úrovni. „K dobrému spolunažívaniu majoritného a minoritného obyvateľstva prispieva aj samotné mesto Jelšava zapájaním minoritného obyvateľstva do kultúrnych podujatí, vytváraním pracovných príležitostí, ako aj vypracovávaním rôznych projektov,“ podotkol Kuchta. Ocenil tiež činnosť jelšavských terénnych sociálnych pracovníkov a zamestnancov komunitného centra v Jelšave.

Podľa slov splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity Ábela Ravasza je Jelšava často podceňovaná a neprávom označovaná hanlivými označeniami ako napríklad čierna diera. „Treba sa však tam ísť pozrieť, pretože sú tam naozaj schopní ľudia, ktorí robia veľa vecí. V Jelšave majú napríklad veľký záujem zapájať sa do pilotných programov zamestnanosti Rómov,“ povedal Ravasz pre TASR s tým, že situácia v meste síce nie je úplne ideálna, ale vidí dosť pozitívnych krokov na jej zlepšenie.

Mesto Jelšava má v súčasnosti zhruba 3200 obyvateľov. Odhadovaný podiel rómskeho etnika je podľa Atlasu rómskych komunít vo výške 40,1 percenta celkovej populácie, podľa niektorých iných zdrojov sa však v súčasnosti už blíži k 50 percentám.

Môže vás zaujímať

Pri nehode utrpel ťažké zranenie 43-ročný motorkár