Jednou vetou

Na Vínšpacírke 2019 ocenili osobnosť slovenskej enológie Korpása

Banská Bystrica, ilustračná foto

Foto: TASR

Banskobystrické Námestie SNP ponúklo už po šiesty raz to najlepšie, čo sa za posledné obdobie urodilo v slovenských i zahraničných viniciach. Viac než 40 výrobcov a distribútorov vín, stovky degustujúcich Banskobystričanov i návštevníkov špacírujúcich sa s pohármi v ruke po jednotlivých stanovištiach vinárov, k tomu všetkému džezová hudba a štart tohtoročnej turistickej sezóny - taká atmosféra vládla počas sobotňajšieho popoludnia v meste pod Urpínom.

Organizátori festivalu Vínšpacírka sa v tomto roku rozhodli dať tradičnému podujatiu tematickejší nádych, a preto väčšina ponúkaných vín pochádzala z vinárstiev oblasti niekdajšieho Rakúsko-Uhorska.

Ako už tradične podvečer počas vínneho festivalu udelili ocenenie ďalšej legende, tentoraz vinárovi a významnému slovenskému šľachtiteľovi Ondrejovi Korpásovi za celoživotný prínos v rozširovaní fondu slovenských novošľachtencov. Za 48 rokov vo vinohradoch urobil takmer dvetisíc pokusov. Z množstva vyšľachtených odrôd je zatiaľ oficiálne zaregistrovaných len niekoľko. Jeho najnovšie registrované odrody sú Rizling rituál a Hossa, pomenovaná po hokejovej legende Mariánovi Hossovi, ktoré vyšľachtil spolu so synom Ondrejom.

„V rámci Vínšpacírky staviame na piedestál ľudí, ktorí sa venujú vinárstvu a vinohradníctvu na Slovensku a venovali sa mu ešte za čias bývalého Československa. Sú to väčšinou starší ľudia, ktorí vyšľachtili x tisíc odrôd, ale akosi sme na nich zabudli. Takto si ich chceme pripomenúť. Pán Korpás je veľká osobnosť slovenskej enológie, keď prechádzal pomedzi vinárov zdravili ho, všetci ho poznajú,“ konštatoval  člen organizačného výboru a poslanec Martin Turčan.

Bývalý dekan STU Jelemenský dostal rakúske štátne vyznamenanie

Teší ho, že banskobystrické námestie sa zaplnilo ľuďmi, ktorí prišli zdegustovať kvalitné a dobré vínka. Okolo 1500 lístkov na podujatie sa vypredalo, len v predpredaji to bolo už okolo tisícky.

Ocenenie známky kvality Bystrický anjel od Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK), určené pre biele a červené víno, si odniesli Rizling rýnsky 2017, neskorý zber a Frankovka modrá, ročník 2016, výber z hrozna od vinára Gabriela Zsigmonda zo Stredoslovenskej vinohradníckej oblasti. BBSK a organizátori akcie chcú aj takto podporovať produkty kraja, ktoré sa časom objavia na regionálnych pultoch.

„Vznikol jeden festival z dvoch. Festival jazzu, ktorý má 24-ročnú tradíciu a na ktorom participujú štyri partnerské mestá, taká malá V4 a festival vínka. Myslím, že Vínšpacírka je vhodné spojenie dobrej hudby, ochutnávky a pekného počasia. Je to dokonalá symbióza všetkého, čo k dobrému ‚eventu‘ patrí,“ zhodnotil  primátor Banskej Bystrice Ján Nosko s tým, že kvalitným vínkom, keď je príležitosť, nepohrdne ani on. Jeho favoritom je rizling.

Môže vás zaujímať

Obnova Novohradskej knižnice bude pokračovať rekonštrukciou strechy za 300-tisíc eur