Očovský festival je pre domácich príležitosťou ukázať sa v krojoch

Ilustračné foto

TASR

Stovky návštevníkov a obyvateľov Očovej v okrese Zvolen smerovali v sobotu dopoludnia do tamojšieho Remeselného dvora, aby uvideli úvodný program detských kolektívov v rámci 15. ročníka festivalu Očovská folklórna hruda. Mnoho domácich vyvetralo zo skríň a komôr aj tradičný očovský kroj a ukazovali sa na verejnosti tak ako bežne ešte pred asi polstoročím ich starí rodičia.

„Tucet tradičných očovských krojov sme iba nedávno predstavili aj na výstave v ďalekom Taiwane. Mali veľký úspech a organizátori nás požiadali, aby ich mohli predstaviť ešte na ďalších troch výstavách,“ povedal riaditeľ festivalu Pavel Holík.

Kroje, výšivky a všetko, čo s tým súvisí, má na festivale svoje miesto aj na výstavách v samotnom Remeselnom dome. „Napríklad Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici k nám prinieslo výstavu Búvajže mi búvaj o zvykoch našich predkov pri narodení dieťaťa,“ povedal tarosta Očovej Ján Senko. Návštevník sa tak dozvie, čo bolo po narodení dieťaťa nosenie „do kúta“ a akú rolu zohrávala plachta v priestore, kde po pôrode odpočívala žena.

Historický barokový deň vráti Mojmírovce do čias grófa Grasalkoviča

Na dvore majú zase návštevníci možnosť pozhovárať sa s Janou Kucbeľovou, autorkou populárnej knihy Odetí do krásy, a tiež s fotografkou Monikou Klučiarovou, ktorá fotí malé deti v krojoch.

Podľa starostu program festivalu pokračuje popoludní od 15.00 h na futbalovom štadióne, a to detským programom Na zelenej pažiti a programom miestnych folklórnych skupín Okolo Poľany. „Od 19.30 h sa začína program venovaný nášmu rodákovi, husľovému virtuózovi Jánovi Berkymu-Mrenicovi a záver bude patriť programu hosťujúcich folklórnych súborov Ekonóm a Gymnik z Bratislavy,“ doplnil.

Môže vás zaujímať

Budúci vysokoškoláci sa najviac zaujímali o Ekonomickú fakultu UMB