Jednou vetou

Odborníci v Banskej Bystrici fajčiarom poradia, ako skoncovať so závislosťou

Ilustračné foto

TASR/AP

Pri príležitosti Svetového dňa bez tabaku pripravil Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici viacero zdravotno-výchovných aktivít, zameraných na znižovanie výskytu fajčiarov medzi mladou aj skôr narodenou generáciou, a oboznámenie sa so zdravotnými rizikami súvisiacimi s aktívnym aj pasívnym fajčením.

„Témy prednášok Fajčenie a rakovina pľúc a Fajčenie = závislosť už odzneli v týchto dňoch na základných školách v Banskej Bystrici. Ďalšie preventívne aktivity venované problematike fajčenia a rizikám súvisiacim s fajčením sa uskutočnia v piatok v Základnej škole Pionierska 2 a v pondelok 3. júna na Gymnáziu A. Chalúpku v Brezne,“ informovala Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica.

Súčasťou týchto podujatí sú aj interaktívne aktivity. Meranie oxidu uhoľnatého vo vydychovanom vzduchu prístrojom smokerlýzer, spirometria, testovanie nikotínovej závislosti pomocou Fagerströmovho testu nikotínovej závislosti, pozorovanie preparátov z tkaniva pľúc fajčiara a nefajčiara v mikroskope. So škodlivými účinkami na zdravie sa môžu žiaci a študenti oboznámiť aj prostredníctvom edukačného plagátu s názvom Telo fajčiara.

Fajčiari pozor! Toto sa s vaším telom stane už 20 minút po poslednej cigarete

Pomoc ponúkajú odborníci aj fajčiarom, ktorí majú záujem prestať fajčiť a nevedia, ako s touto závislosťou skoncovať. Odborné poradenstvo im poskytnú bezplatne v Poradni pre odvykanie od fajčenia pri banskobystrickom RÚVZ.

Cieľom Svetového dňa bez fajčenia, ktorý vyhlásila na 31. mája Svetová zdravotnícka organizácia v roku 1987, je poukázať na zdravotné riziká spojené s užívaním tabaku a tabakových výrobkov, znižovať počet aktívnych fajčiarov a ľudí vystavených účinkom pasívneho fajčenia. Heslom tohtoročnej kampane je „Fajčenie a choroby dýchacích ciest – TBC, rakovina pľúc, astma a chronická obštrukčná choroba pľúc“.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava