Jednou vetou

Poslancov v Banskej Bystrici neobmäkčila ani petícia, miestne dane budú vyššie

Ilustračné foto

foto: unsplash.com

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici schválili v utorok návrh nového všeobecne záväzného nariadenia (VZN), ktoré upravuje výšku sadzieb daní z nehnuteľností a poplatok za komunálny odpad. Poslancov neobmäkčila ani petícia proti razantnému zvyšovaniu daní, ktorú v meste pod Urpínom podpísalo viac než 5200 ľudí. Banskobystričania od roka 2020 zaplatia v niektorých prípadoch výrazne viac.

Ako zdôraznil primátor Ján Nosko, sadzby miestnych daní sa naposledy zvyšovali v roku 2012. „Zamestnanci materských škôl, školských jedální, sociálnych zariadení a mestskej polície majú výrazne vyššie platy. Pri zimnej údržbe chodníkov ich plocha na základe chodníkovej novely narástla o 310.000 štvorcových metrov. Budeme mať viac mechanizmov na letnú a zimnú údržbu, zvýšili sme aj frekvenciu čistenia chodníkov,“ uviedol Nosko.

„Pozitívom je skvalitňovanie odpadového hospodárstva, o čom svedčí viac než 6000 nových nádob, 160 polopodzemných kontajnerov, 28 nových vozidiel na odvoz odpadu s GPS monitoringom, umývanie kontajnerov či dočisťovanie stojísk. Ak sme v roku 2012 mali 192 pracovníkov v sociálnych službách mesta, v roku 2020 ich bude 285. Investujeme tiež do mestskej hromadnej dopravy,“ zdôvodnil ďalej Nosko potrebu úpravy daní.

Predsedníctvo SAV vyzvalo Blahu, aby zvážil ďalšie pôsobenie na akadémii

Banskobystričania po novom zaplatia napríklad za byt s rozlohou 70 štvorcových metrov mesačne o 99 centov viac, za jednopodlažný dom s rozlohou 120 štvorcových metrov o 2,5 eura navyše za mesiac, za podobný prízemný dom o dve eurá, daň za pozemok v prípade záhrady veľkej asi 800 štvorcových metrov sa zvýši o 71 centov a za garáž s rozlohou 20 štvorcových metrov zaplatia o 67 centov viac. Daň za priemyselnú stavbu na ploche okolo 500 štvorcových metrov ide hore o 58,33 eura mesačne a za stavbu na podnikanie s výmerou 300 štvorcových metrov bude vyššia o 35 eur. Poplatok za komunálny odpad sa zvyšuje o 31 centov mesačne.

Ako dodal primátor, VZN počíta s 50-percentnou úľavou pre seniorov nad 62 rokov, zdravotne ťažko postihnutých a osoby v hmotnej núdzi.

Môže vás zaujímať

Obnova Novohradskej knižnice bude pokračovať rekonštrukciou strechy za 300-tisíc eur