Univerzita Mateja Bela sa zaradila do rodiny svetových univerzít

Univerzita Mateja Bela

foto: TASR

Do veľkej rodiny svetových univerzít, ktoré sa rozhodli spoločne ochraňovať hodnoty zakotvené v Magna Charta Universitatum, pribudla 18. septembra aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici. Rektor UMB Vladimír Hiadlovský podpísal tento dokument na pôde univerzitného mesta Salamanca v Španielsku. V stredu o tom informovala Dana Straková, vedúca referátu marketingovej komunikácie UMB.

„Ide o dôležitý dokument, ktorý hovorí o poslaní univerzity v európskom výskumnom a pedagogickom priestore. Listinu Magna Charta Universitatum signovalo 388 rektorov univerzít z celého sveta v roku 1988 pri príležitosti 900. výročia vzniku Bolonskej univerzity. Dokument zdôrazňuje misiu univerzít šíriť poznanie, odovzdávať vedomosti a vzdelávať svojich študentov. Základným princípom univerzitného života je sloboda bádania a vzdelávania,“ priblížila Straková.

Eštebácke praktiky v Poprade! Takto mali odpočúvať najvyšších v meste

Medzinárodná konferencia zameraná na riešenie súčasných výziev pri presadzovaní základných univerzitných hodnôt sa koná každoročne. Tohtoročná sa spolu so slávnostnou ceremóniou spojenou s podpismi nových pristupujúcich univerzít uskutočnila pri príležitosti osláv 800. výročia založenia univerzity v meste Salamanca.

Môže vás zaujímať

Linkový autobus narazil ráno do oplotenia domu, vodič nafúkal