Jednou vetou

V Helpe sa začal jeden z najväčších folklórnych festivalov

Ilustračné foto

Foto: TASR

Jeden z najväčších folklórnych slovenských festivalov Horehronské dni spevu a tanca, ktorý sa začal v piatok večer v amfiteátri v horehronskej obci Heľpa, opäť ponúka vystúpenia tých najlepších folklórnych súborov, dedinských skupín, ľudových hudieb, spevákov, speváckych zoskupení a hudobníkov najmä z regiónu Horehronia, horného Pohronia a Podpoľania. Každoročné podujatie až do nedele (30. 6.) predstaví 13 scénických programov, v ktorých účinkuje viac ako 1500 ľudí. TASR o tom informovala Tatiana Salajová zo Stredoslovenského osvetového strediska v Banskej Bystrici, ktoré je spolu s obcou Heľpa hlavným organizátorom slávností.

Piatkový večer 54. Horehronských dní spevu a tanca prináša program „Horehronci pozývajú“ a v ňom sa predstavia výnimočné spevácke zoskupenia z regiónov s viachlasnou hudobno-spevnou kultúrou. Program Bystrická haravara zasa prezentuje prácu banskobystrických folklórnych súborov, speváckych skupín, ľudových hudieb a sólistov.

Sobota (29. 6.) má v programe štyri scénické programy, v ktorých sa predstavia mladí talentovaní speváci a folklórne rodiny, ktoré významnou mierou prispievajú k uchovávaniu prejavov tradičnej ľudovej kultúry regiónov, kde žijú, ale aj súbory, ktoré sa na heľpianskych slávnostiach neobjavujú až tak často.

Podľa Salajovej návštevníkom tento deň spestrí tradičný jarmok v centre dediny, kde spoznajú prácu remeselníkov Gemera, Spiša, Liptova a Horehronia. Dominovať má najmä domáca výroba odevu a jeho súčastí – šitie, pradenie, zdobenie vyšívaním, paličkovaním, skladaním a viazaním.

Víkend: Čaká nás dokonalé počasie a skvelý program!

Už neodmysliteľnou súčasťou slávností je domáca kuchyňa, ktorá ponúkne miestne špeciality – heľpianske guľky, graple, myši či pirohy s bryndzou. Festival ponúkne viaceré výstavy, napríklad ľudového odevu pod názvom Sedemdesiat sukieň mala, ale aj ukážky, ako sa kedysi obliekali ľudia v Heľpe, Polomke a Telgárte. Pozýva tiež na prezentáciu o živote trhových obchodníkov – čipkárov z niekdajšej Zvolenskej župy.

Nedeľňajší záver folklórneho podujatia bude patriť košickej Muzike Milana Rendoša a súboru Železiar. „Tohtoročné Horehronské dni spevu a tanca v Heľpe sú priateľské k prírode, a preto si predsavzali nepoužívať plasty,“ dodala Salajová.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava