Jednou vetou

Žiar nad Hronom chce odpredať časť objektu domu kultúry

Ilustračná foto

foto: pixabay.com

Časť objektu domu kultúry na Námestí Matice Slovenskej v Žiari nad Hronom plánuje tamojšia samospráva odpredať spoločnosti, ktorá tam už niekoľko rokov prevádzkuje súkromnú strednú školu. Mesto si chce vo vlastníctve ponechať veľkú kinosálu so zázemím, ktorú využíva na kultúrne a spoločenské akcie.

 „Poslanci odsúhlasili zámer odpredaja spoluvlastníckeho podielu vo výške jednej polovice na nehnuteľnosti bývalého domu kultúry subjektu, ktorý je v súčasnosti v dome kultúry v podnájme,“ priblížil po minulotýždňovom rokovaní mestského zastupiteľstva primátor Peter Antal. Ide o Európske vzdelávacie strediská pre povolanie a spoločnosť, ktoré sú zriaďovateľom Súkromnej strednej odbornej školy pedagogickej EBG. Budovu má spoločnosť prenajatú do roku 2032.

Podľa Antala chce spoločnosť do priestorov zadného traktu, ktoré v súčasnosti nie sú využívané, nasťahovať ďalšiu školu. Tieto priestory chce spoločnosť obnoviť, a tak navrhla mestu odpredaj. „Pravdaže, nesúhlasili sme s tým, aby bola predmetom odpredaja celá nehnuteľnosť. Je to budova, ktorá patrí do tohto mesta a patrí doň v tej podobe, ako ju dnes poznáme. Zostaneme naďalej jej spoluvlastníkmi a budeme rozhodovať o tom, aby aj pre budúcnosť ostala budova v tomto stave,“ podotkol Antal s tým, že časť budovy, kde je veľká kinosála, si mesto ponechá.

Bratislavská Karlova Ves osadila parkovacie senzory na miesta pre ŤZP osoby

Vďaka prostriedkom z predaja budú môcť podľa Antala opraviť zvyšnú časť budovy, teda sálu, priľahlé zázemie, a zrekonštruovať kúrenie. Práve to je v súčasnosti najväčším problémom a bráni plnohodnotnému využívaniu sály, ktorá má kapacitu 800 miest a je najväčším priestorom tohto druhu v meste. Naopak, vďaka rekonštrukcii priestorov by mohla byť sála podľa Antala častejšie využívaná na kultúrne akcie a na potreby základných a stredných škôl.

Primátor zdôraznil, že poslanci zatiaľ odsúhlasili len zámer predaja. Obe strany budú ešte spoločne rokovať o zmluvných podmienkach a tiež o konečnej kúpnej cene. „Návrh spoločnosti bol taký, že zaplatia 600.000 eur, čo je akoby 20-ročný nájom za celú budovu. To oni zaplatia za spoluvlastnícky podiel. Tento návrh sme považovali za korektný aj vzhľadom na už uzavretú zmluvu,“ podotkol Antal. Samotným predajom časti budovy by sa mali zaoberať poslanci na júnovom zastupiteľstve.

Môže vás zaujímať

Banskobystrický kraj má nedostatok ochranných prostriedkov pre lekárov