Jednou vetou

Bližšie k 21. storočiu. Modernejšia nemocnicia na Kysuciach

Ilustračné foto

TASR

Nové JIS otvorili na internom a traumatologickom oddelení

Takmer 800-tisíc eur investovala Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci spoločne so Žilinským samosprávnym krajom (ŽSK) ako svojím zriaďovateľom do modernizácie jednotiek intenzívnej starostlivosti (JIS) na internom a traumatologickom oddelení. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa ŽSK Martina Remencová.

Predchádzajúce JIS oboch oddelení nespĺňali náročné kritériá kladené na priestorové a materiálno-technické vybavenie a ich rekonštrukcia bola preto nevyhnutná. „V rámci rekonštrukcie došlo k rozšíreniu lôžkovej kapacity, efektívnejšiemu využitiu priestorov oboch JIS a k zabudovaniu potrebných technických zariadení a prístrojového vybavenia nevyhnutných na ich prevádzku. Určite sa tým uľahčí a zefektívni práca zdravotníkov a zvýši sa kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti o pacientov interného oddelenia a oddelenia úrazovej chirurgie, vyžadujúcich intenzívnu starostlivosť,“ povedal riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.

Pri rekonštrukcii internej JIS sa vymenilo takmer všetko, nové sú omietky, obklady, rozvody inžinierskych sietí aj vzduchotechnika. „Kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti sa po rekonštrukcii výrazne zlepší. Do modernizácie sme investovali viac ako 470-tisíc. Týka sa to nielen stavebných úprav, ale aj prvotriedneho vybavenia, vďaka čomu dnes oddelenie JIS na internom oddelení zodpovedá potrebám moderného zdravotníctva,“ skonštatovala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Celkový komfort pacientov zlepšia aj nové polohovateľné postele.

Na traumatologickej JIS rozšírili pôvodné priestory tak, že k štyrom pôvodným lôžkam bol vybudovaný samostatný box s jedným lôžkom, ktorý poslúži aj ako izolačka. „Na oddelení úrazovej chirurgie, kde sú liečení pacienti so závažnými úrazmi, uľahčí manipuláciu s pacientmi nový zdvíhací koľajničkový systém namontovaný vo veľkej izbe pacientov. Stavebné práce spolu so špičkovým vybavením stáli takmer 300-tisíc eur, zhruba 9-tisíc financovala nemocnica,“ upresnila hovorkyňa ŽSK.

Kysucká nemocnica s poliklinikou v Čadci je jednou zo štyroch nemocníc v správe ŽSK, ktorá poskytuje komplexnú zdravotnú starostlivosť pre spádovú oblasť zhruba 130-tisíc ľudí.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru