Jednou vetou

Bratislava podľa Odkazu pre starostu lepšie podnety rieši, ako o nich komunikuje

Ilustračné foto

Foto: TASR

Hlavné mesto SR je z pohľadu hodnotenia efektívneho riešenia občianskych podnetov, prijatých v roku 2018 na portáli Odkaz pre starostu, na 11. mieste medzi mestami nad 20.000 obyvateľov. V kategórii Komunikácia, v ktorej je hodnotená rýchlosť a otvorenosť procesu odpovedí na podnety, patrí Bratislave jedna z posledných priečok medzi početnejšími sídlami, ktoré sú zapojené do projektu.

Psychologička o agresivite: Šíri sa ako nákaza

Vyplýva to z výsledkov hodnotenia, ktoré vo štvrtok zverejnil Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť (SGI).
Magistrát hlavného mesta SR oslovili v roku 2018 autori 1557 podnetov, ktorých riešenie je v kompetencii radnice.

„Vyriešených je 376, naďalej v riešení 442, a neriešených ostalo 667 podnetov,“ uviedol projektový manažér Martin Kollárik. Doplnil, že 72 podnetov je uzavretých, v tomto prípade ide o podnety, ktoré samospráva neriešila z objektívnych príčin, pričom o tom autora podnetu informovala, prípadne obsah podnetu vyriešil iný subjekt ako oslovená samospráva.

V celkovom hodnotení riešení podnetov je Bratislava za rok 2018 tretím najlepším krajským miestom v rebríčku (pred ňou skončili Trnava a Nitra). Hlavné mesto prijalo najviac podnetov, po Trnave má na konte aj najväčší počet vyriešených „odkazov pre starostu“.

Zároveň je samosprávou s najväčším počtom nevyriešených podnetov a podnetov, ktoré sú v riešení. V kategórii Komunikácia skončilo hlavné mesto za rok 2018 na 32. mieste, z krajských miest boli na tom horšie Prešov a Trenčín.

Do Bratislavy mieria spisovateľ P. Giordano a taliansky herec E. Lo Verso

V roku 2018 užívatelia webstránky a mobilných aplikácií Odkazu pre starostu pridali spolu 11.849 podnetov. Najefektívnejšími samosprávami pri riešení sa v roku 2018 stali Trnava, Senec a Malacky. Inštitút SGI vytvoril projekt v roku 2010.

Pôvodne začal pôsobiť v hlavnom meste Bratislava a jeho mestských častiach, počas svojho fungovania sa však neustále rozširuje, od komunálnych volieb v novembri 2018 sa pridalo ďalších 20 samospráv.

Momentálne prostredníctvom tohto portálu so svojimi obyvateľmi komunikuje viac ako 130 samospráv po celom Slovensku.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru