Jednou vetou

Bratislava: Pomôžte v krutých mrazoch bezdomovcom – je to jednoduché

fotokoláž hlavné.sk
Hlavné mesto vyhlásilo krízovú situáciu kvôli neustále klesajúcim teplotám. Momentálne prijalo opatrenia, ktoré majú ľuďom bez domova uľahčiť prečkanie najtuhších mrazov. Mesto dokonca zvýšilo aj hliadky mestskej polície a situáciu sa snažia neustále a pravidelne monitorovať. Mea Culpa je jedna z nocľahární, kde majú bezdomovci v prípade potreby možnosť zložiť hlavu. V susednom Česku si kruté zimy vyžiadali prvú obeť, konkrétne muža v strednom veku. Celkovo zamrzlo v Európe viac ako tridsať ľudí.

K znižovaniu úmrtnosti ľudí bez strechy nad hlavou má pomáhať núdzová linka alebo nová aplikácia. V Bratislave funguje záchranná linka 0949 655 555, ktorá patrí OZ Vagus alebo aplikácia Vagus, lenže ruku na srdce, kto z nás dobrovoľne v zime zastaví a nahlási človeka, ktorý je možno na pokraji smrti? Koľkí z nás sú naozaj ochotní počkať alebo v prípade núdze podať prvú pomoc? Ako to teda je v skutočnosti s pomocou a ohľaduplnosťou medzi ľuďmi? Odpovedá Sergej Kára, projektový manažér z OZ Vagus:

Koľkých aplikácia zahránila?

,,Samotná aplikácia funguje od konca roka 2017. Dlhodobo prevádzkujeme aj telefonickú linku v Bratislave na pomoc ľuďom bez domova, na ktorú môžu volať občania v hlavnom meste. Počas  minulého roka naši pracovníci prijali 480 telefonátov. Chceli sme však kráčať s dobou a dať ľuďom možnosť využiť modernejší spôsob pomoci, ktorý by poskytoval viac informácií. Veríme, že vďaka aplikácii Vagus SOS budú ľudia viac motivovaní pomáhať, keďže ju majú vždy so sebou vo svojom smartfóne. Od Nového roka sme prijali viac ako 30 podnetov, čo je na začiatok dobré číslo. Za každým nahlásením je konkrétny osud človeka, ktorý potrebuje pomoc. Teší nás, že ľudia si všímajú svoje okolie a záleží im na druhých.“

Viac empatie by nám nezaškodilo

,,Stretávame sa s tým, že človek bez domova leží opustený na ulici a prechádzajú okolo neho deiatky ľudí, z ktorých nikto nič nespraví. Na druhej strane máme množstvo dobrých skúseností, kedy sa nám ozývajú na túto linku ľudia a do príchodu našich pracovníkov sa o daného človeka starajú. Takže ľudia sú rôzni. Boli by sme však radi, ak by bolo čoraz viac tých, ktorým záleží na svojom okolí. Môžu tak často zachrániť ľudský život,“ dodáva Kára.

Koľko je v Bratislave bezdomovcov?

Podľa sčítania bolo pred dvomi rokmi v hlavnom meste 2064 ľudí bez domova. Toto číslo však v skutočnosti môže byť až dvojnásobne vyššie. Podľa ďalších združení a ľudí, ktorí bezdomovcom denne pomáhajú a pracujú je v Bratislave 4 až 5-tisíc bezdomovcov.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru