Jednou vetou

Bratislava: Proti vizuálnemu smogu treba bojovať výpoveďou zmlúv, tvrdí Borguľa

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Ako jedno z hlavných možných riešení v boji proti vizuálnemu smogu vidí staromestský miestny a zároveň bratislavský mestský poslanec Martin Borguľa vypovedanie nájomných zmlúv na reklamné plochy. Z nich sú viaceré uzatvorené na dobu neurčitú.

„Treba začať s vypovedaním zmlúv. Lebo keď nebudú mať spoločnosti vzťah k pozemku, budú musieť reklamné plochy odstraňovať. Mnohé bilbordové reklamné spoločnosti majú kvalitu svojho mena, svojej značky a nebudú ochotné ísť do čiernych stavieb. Ak tak neurobia, použiť by sa mal stavebný zákon,“ uviedol na utorkovom brífingu Borguľa.

Postupovať by sa podľa neho malo rovnakým spôsobom, aký zvolil starosta Vrakune Martin Kuruc vo vypovedaní nájomných zmlúv a odstraňovaní bilbordov z pozemkoch mestskej časti alebo starosta Starého Mesta Radoslav Števčík pri odstraňovaní nelegálnych bývalých telefónnych búdok. Tomu v tejto súvislosti poslal poslanec zároveň interpeláciu. V nej starostu žiada o pasportizáciu nájomných zmlúv na reklamné plochy, informáciu o tom, na ktorých pozemkoch zverených Starému Mestu sa reklamné zariadenia nachádzajú, a tiež o kópie týchto zmlúv s informáciu ohľadom možností ich vypovedania.

„Chcem, nech skúsia (na úrade, pozn. TASR) aj oni zanalyzovať, ako by sa dali tieto zmluvy vypovedať a zároveň aj ja chcem vlastnými silami začať pracovať na tom a zisťovať spôsoby, ako tie zmluvy vypovedať,“ priblížil Borguľa, podľa ktorého by takto mohlo časom z územia mestskej časti zmiznúť okolo 80 % reklamných plôch. Do boja za krajšie Staré Mesto sa chce podľa vlastných slov pustiť aj napriek tomu, že bojovať proti bilbordovým spoločnostiam polroka pred voľbami je veľmi neatraktívna téma a spoločnosti to môžu dať vo voľbách prípadným kandidátom „pocítiť“.

Na otázku TASR, či nejde z jeho strany len o predvolebnú kampaň, keďže sám pozitívne vníma kroky oboch starostov a nič im v tejto súvislosti nevytýka, odpovedal záporne s tým, že sa považuje za aktívneho poslanca počas celého volebného obdobia.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru