Jednou vetou

Bratislava sa zapĺňa turistami

foto: TASR, zdroj: hlavne.sk

Slnečné počasie a blížiaci sa koniec školského roka pritiahli do Bratislavy prvé skupinky letných turistov. Zisťovali sme, aký bol začiatok letnej turistickej sezóny v Bratislave.

„Sezóna v Bratislave sa začala už v máji, to bol z môjho pohľadu doterajší vrchol. Počas Veľkej noci sme mali veľké množstvo turistov a ich počet potom ešte narastal. Klasicky sú to najmä nemecky a anglicky hovoriaci turisti, Aziati a v posledných rokoch sa celkom rozšíril aj trend Indov,” povedala Bianka Čorná, členka Slovenskej spoločnosti sprievodcov cestovného ruchu, ktorá má so sprevádzaním po Bratislave viac ako 18-ročné skúsenosti. „Počet turistov u nás každoročne narastá, pred niekoľkými rokmi sme prekročili milión a stále to stúpa. Musím však zdôrazniť, že ide najmä o jednodňových turistov, alebo lepšie povedané niekoľkohodinových turistov. Cez Bratislavu buď iba prechádzajú, alebo sú vo Viedni, v Prahe či v Budapešti a iba si sem odskočia. Väčšinou tu strávia maximálne tri hodiny a nedajú si ani len obed.”

Práve väčšie skupiny zahraničných turistov využívajú sprievodcovské služby najčastejšie, no v posledných rokoch stúpol aj trend individuálnych prehliadok. „Najmä skúsení cestovatelia vedia, že dvojhodinová prehliadka so sprievodcom sa s individuálnym celodenným výletom nedá porovnať. Môžem potvrdiť, že v posledných rokoch je veľký nárast malých skupiniek, ktoré naše služby využívajú. A niektorí si to dokonca objednajú už vopred pri plánovaní výletu. To je veľmi pozitívny signál,” povedala Čornová s tým, že turistom lokálne podujatia nezvyknú odporúčať. „Oni na ne nemajú čas. Ako som hovorila, zdržia sa tu naozaj iba krátko, pozrú si historické centrum a odchádzajú. Väčšina turistov prichádza na lodiach, z nich teda iba vystúpia, absolvujú prehliadku a hneď sa vracajú späť na loď, kde si už dajú obed. Nenavštívia ani miestne reštaurácie a podniky.”

Bratislava teda pri turizme ťaží najmä z blízkosti rakúskej metropoly. „To je naša obrovská výhoda. Ak prídu skupinky turistov do Viedne, tak si na pol dňa odskočia do nášho hlavného mesta a popozerajú si to tu. Za to môžeme byť veľmi vďační,” povedala skúsená sprievodkyňa Blanka Čorná. „Netrúfam si povedať, či bol doterajší záujem vyšší ako pominulé roky, to neviem odhadnúť. Fakt ale je, že počet turistov medziročne stále stúpa. Ak to chceme udržať, tak im musíme ponúknuť najmä kvalitné služby. V tomto smere stále zaostávame, v historickom centre totiž chýbajú napríklad aj verejné toalety a to nerobí najlepší dojem.”

Vyhliadkový vláčik spoločnosti Tour4u, foto: Tour4u

Aj vláčiky sa tešia obľube

Začiatok letnej sezóny pocítili aj prevádzkovatelia turistických vyhliadkových vláčikov. „Fungujeme celoročne, ale obdobie od začiatku mája sa so zimou nedá ani porovnať. Turisti už prichádzajú naozaj vo veľkom počte a môžem povedať, že sezóna sa už naplno začala. Najväčší nápor však očakávame tradične v letných mesiacoch,” povedal Takamasa Kružliak, jeden z hlavných vedúcich v spoločnosti Tour4u, ktorá prevádzkuje vyhliadkové vláčiky v Bratislave. „Tento rok máme situáciu oveľa jednoduchšiu ako vlani. Vtedy bolo Slovensko predsedníckou krajinou Európskej únie a mali sme obmedzené možnosti, kde sme mohli chodievať. V isté dni bol dokonca uzavretý aj hrad, ktorý najviac láka turistov a veľa ľudí sme preto stratili.”

Podľa Kružliaka je veľmi náročné odhadnúť, koľko ľudí denne služby vyhliadkových vláčikov využije. „Je to veľmi individuálne, záleží najmä od počasia. Ak je pekne, podarí sa nám odviesť aj viac než 500 ľudí, ale niekedy sme radi aj za 100. Celkové číslo sa nedá nejako generalizovať,” povedal skúsený vedúci. „Najviac k nám chodia turisti, ktorí sú ubytovaní vo Viedni a do Bratislavy prišli iba na jeden deň. Ľudia si často myslia, že väčšinu našej klientely tvoria ázijskí turisti, ale to nie je pravda. Tí majú väčšinou už vopred dohodnutý program a chodia so sprievodcami. My skôr prevezieme menšie skupinky alebo rodinky, ktoré si takto návštevu hlavného mesta spríjemnia,” dodal Takamasa Kružliak zo spoločnosti Tour4u.

Môže vás zaujímať

V kremnických horách hľadajú nezvestného 22-ročného Miroslava