Jednou vetou

Krízová situácia v Bratislave pre mrazy, čo to znamená?

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Bratislava vyhlásila pre pretrvávajúce mrazivé počasie do piatka (2.3.) krízovú situáciu a spoločne s mimovládnymi organizáciami prijíma opatrenia na pomoc ľuďom bez domova. TASR o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Zuzana Onufer.

„Ide o nastavenie celodennej prevádzky nízkoprahového charakteru, nocľahárne Mea Culpa, bez poplatku, vytvorenie kontaktných miest na poskytnutie horúceho čaju a informácií s možnosťami pomoci, zvýšenie hliadok mestskej polície, ako aj neustále monitorovanie situácie v teréne,“ priblížila hovorkyňa. Pri riešení tejto situácie mesto spolupracuje okrem mimovládnych organizáciami aj s mestskými časťami či dobrovoľníkmi.

Hlavné mesto bude poskytovať pomoc v zariadení sociálnych služieb v nocľahárni Mea Culpa vo Vrakuni, ktorá bude fungovať v celodennej prevádzke s charakterom nízkoprahu bez poplatku. V nocľahárni sv. Vincenta de Paul v Ružinove už počas uplynulých dní našlo útočisko pred mrazmi viac ako 200 ľudí za noc.

Neverejné subjekty a cirkevné inštitúcie budú tiež súčinné pri poskytovaní pomoci formou podávania čaju v určitom čase a na konkrétnych miestach. Napríklad v Karlovej Vsi bude vydávať čaj Rehoľa Minoritov Nám. sv. Františka 4, v Dúbravke – Centrum rodiny Bazovského 6, v Podunajských Biskupiciach – Resocializačná komunita Antona Srholca – Resoty, vo Vrakuni – Centrum K2 Stavbárska ulica, v Novom Meste – Domov sv. Jána z Boha Hattalova 6. V Rači sa bude čaj vydávať pred Nemeckým kultúrnym domom Barónka 6, v Starom Meste – Ošetrovňa sv. Alžbety Nám. 1. mája – vchod z Banskobystrickej ulice, Rehoľa sv. Alžbety Špitálska 21, Nízkoprahové denné a integračné centrum – Domec a v Petržalke – Spoločnosť Misionárky lásky Rovniankova 10.

V Bratislave funguje v aktuálnom mrazivom počasí pre pomoc ľuďom bez domova aj SOS linka občianskeho združenia (OZ) Vagus s číslom 0949 655 555 alebo mobilná aplikácia Vagus SOS. Ľudia tu môžu nahlásiť polohu a stav človeka bez domova na území hlavného mesta, ktorý v mrazoch potrebuje pomoc. Taktiež je možné v centre Domec na Mýtnej 33 v Bratislave darovať spací vak, pánske zimné bundy a topánky. Verejnosť sa môže bližšie o aktivitách a potrebách organizácií pracujúcich s ľuďmi bez domova, ako je Depaul Slovensko, OZ Vagus či OZ Stopa Slovensko, dozvedieť na ich weboch či sociálnych sieťach.

V novembri 2016 bolo na území Bratislavy sčítaných minimálne 2064 ľudí bez domova. Odhadovaný počet týchto osôb je však podľa organizácií, ktoré s nimi pracujú, 4000 až 5000. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) predpovedá do piatka (2.3.) na území Bratislavy mrazivé počasie.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru