Jednou vetou

Bratislava vyhlásila vyše 50-miliónový tender na letnú a zimnú údržbu

Ilustračné foto

TASR

Hlavné mesto vyhlásilo tender na letnú a zimnú údržbu komunikácií, údržbu dopravnej zelene a na nakladanie s odpadmi na svojom území. Súťaž sa týka poskytovania týchto služieb počas štyroch rokov, cena je odhadovaná na takmer 43 miliónov eur bez DPH (51,48 milióna eur s DPH). Vyplýva to z oznámenia vo vestníku Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO). Ponuky je možné predkladať do 15. marca do 10.00 h.

V októbri tohto roka tak vyprší hlavnému mestu osemročná zmluva s doterajším realizátorom zimnej a letnej údržby – spoločnosťou A.R.K. technické služby. Hlavné mesto už avizovalo, že chce vykonávať letnú a zimnú údržbu komunikácií i cestnej zelene na území Bratislavy vlastným mestským podnikom. Vyhlásený tender má situáciu riešiť v preklenovacom období.

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal to vysvetľuje tým, že založenie plánovaného mestského podniku bude finančne, logisticky i právne náročné a nepredpokladá, že sa to podarí vyriešiť do ukončenia zmluvy s terajším dodávateľom. S tým, ktorý vzíde z vyhlásenej súťaže, plánuje magistrát uzatvoriť na obdobie štyroch rokov rámcovú zmluvu.

Perinbaba dala o sebe vedieť. Pozrite sa, ako vyzerali cesty v Bratislave

„Rozsah objednávaných služieb od tohto externého dodávateľa bude klesať úmerne s tým, ako sa bude zvyšovať kapacita mesta vykonávať tieto činnosti vlastným komunálnym podnikom,“ vysvetlil primátor.

Pred samotným založením mestského podniku je podľa neho ešte potrebné dať si spraviť podnikateľský zámer a všetky kroky realizovať v spolupráci s mestským zastupiteľstvom, pretože iba ono je oprávnené rozhodovať o zriaďovaní či rušení mestských firiem. Poslanci by mali o tejto téme rokovať na februárovom zasadnutí.

V poslednom období zaznela na pôde zastupiteľstva ostrá kritika plnenia zmluvných záväzkov zo strany súčasného dodávateľa služby. Skupina poslancov tiež obviňuje magistrát, že primerane neobhajuje záujmy mesta.

Môže vás zaujímať

POLÍCIA: Mobilná aplikácia na pomoc občanom je na svete