Jednou vetou

Bratislava začala s opravou Maximiliánovej fontány na Hlavnom námestí

Maximiliánova fontána v Bratislave

Foto: Instagram

Hlavné mesto prostredníctvom svojej organizácie Generálny investor Bratislavy začalo rekonštruovať a reštaurovať Maximiliánovu fontánu (známa tiež ako Rolandova) na bratislavskom Hlavnom námestí. Samospráva tak koná na základe podnetu Mestského ústavu ochrany pamiatok v Bratislave. Cieľom obnovy jednej z najzaujímavejších fontán je jej rekonštrukcia a prinavrátenie jej pôvodného vzhľadu z roku 1572.

„Práce sa budú realizovať v dvoch etapách s predpokladaným termínom ukončenia na jar budúceho roka. Cena sa bude pohybovať vo výške približne 180.000 eur,“ povedala pre TASR hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer. Mesto v uplynulých dňoch už začalo s demontážou všetkých kubusov nad roznášacou misou zo stĺpovej časti fontány, ktoré budú z dôvodu vplyvu poveternostných podmienok reštaurované v ateliéri akademického sochára Vladimíra Višvádera.

Bratislava má 1441 vodičov MHD, do optimálneho stavu by potrebovala ešte 50

„V rámci rekonštrukcie Maximiliánovej fontány bude zabezpečená aj výmena kubusu chlapcov s delfínmi za pôvodný s cikajúcimi chlapcami, odstráni sa vonkajší prstenec z roku 2005 a budú vybudované schodíky na východnej a západnej strane fontány,“ priblížila Onufer. Všetky práce budú prebiehať pod dozorom Krajského pamiatkového úradu Bratislava.

Maximiliánova fontána na Hlavnom námestí bola postavená v roku 1572 ako pripomienka korunovácie Maximiliána II. za uhorského kráľa v bývalom Prešporku. Počas korunovačných osláv došlo k požiaru, ktorý poškodil veľa mestských budov a fontána mala byť formou cisárovho odškodnenia za túto nepríjemnú udalosť.

Miss folklór 2018 je Bratislavčanka Veronika Lattáková

Fontána stála na svojom mieste od roku 1572 bez väčších zmien až do roku 1794, kedy došlo k zásahu do stvárnenia fontány výmenou hornej nádrže. Namiesto prvku cikajúcich chlapcov, ktorí vďaka renesančnému motívu robili fontánu jedinečnou a unikátnou, bol osadený prvok s delfínmi. Ďalší zásah bol realizovaný v roku 2005, kedy v rámci celkovej rekonštrukcie Hlavného námestia došlo k dotvoreniu fontány o nový prvok po obvode dolnej nádrže, a tým bol prstenec s vodným prvkom. Tento zásah, ktorý bol odôvodnený zvýšením turistickej atraktivity fontány, si podľa mesta vyslúžil negatívny postoj pamiatkarov aj odbornej verejnosti a dielo stratilo svoju historickú vertikálnu výstavbu.

Môže vás zaujímať

Mesto Žilina vyhlásilo architektonickú súťaž na revitalizáciu Bulváru