Jednou vetou

Bratislava začala vytvárať komplexný vzdelávací systém pre mestských policajtov

Ilustračné foto

foto: TASR

Splnomocnenkyňa bratislavského primátora pre bezpečnosť a drogovú politiku Iveta Chovancová začala spolu s náčelníkom Mestskej polície Bratislava Marekom Gajdošom vytvárať komplexný vzdelávací systém pre mestských policajtov v hlavnom meste. Jedným z prvých krokov bol špeciálny výcvik 15 bratislavských mestských policajtov v Košiciach.

Policajti v Bratislave objasnili prípad lúpeže a sexuálneho násilia

„Samotné zvýšenie počtu mestských policajtov nič neprinesie, ak nebudeme pracovať na zlepšení kvality ich výkonu a vzdelaní. Mesto potrebuje policajtov, ktorí vedia dobre komunikovať a vedia, ako predchádzať agresii alebo zmierňovať medziľudské konflikty,“ vysvetľuje bratislavská samospráva.

V rámci vytvárania komplexného vzdelávacieho systému pre bratislavských mestských policajtov sa mestu Bratislava podarilo dohodnúť spoluprácu s ministerstvom vnútra a Strednou odbornou školou Policajného zboru v Košiciach. Pätnásť členov bratislavskej mestskej polície tu získalo špeciálny výcvik, ktorý je bežne určený len antikonfliktný tím štátnej polície.

„Bežne takýto tím vyniká schopnosťou zvládať prácu s davom, zabrániť konfliktom nenásilnou cestou a preventívne pôsobiť proti akejkoľvek agresii pri udalostiach, ako sú veľké protesty či športové zápasy,“ vysvetľujú zástupcovia magistrátu na sociálnej sieti v skupine Bratislava – mesto pre všetkých.

Ide podľa nich o pilotný krok, ktorý bude viesť k postupnému otestovaniu a vytvoreniu celého programu nadstavbového vzdelávania pre mestských policajtov.

FOTO: Slovensko sužuje silný vietor: Strháva strechy, láme stromy a narúša dopravu

„Už teraz vieme, že základom budú komunikačné zručnosti, právne predpisy, etický kódex, ale aj sociálne témy,“ podotkli. Bratislava chce, aby jej mestskí policajti boli pripravení aj na riešenie situácií s ľuďmi, ktorí sú pod vplyvom alkoholu či iných drog, ale aj s ľuďmi bez domova.

„Výsledkom bude úplne nová zásahová jednotka mestskej polície, ktorá bude mať potrebné vzdelanie, podmienky a najmä zručnosti potrebné na riešenie konfliktov,“ deklaruje bratislavská samospráva.

Môže vás zaujímať

V Matejovciach opravili lávku pre peších za 31-tisíc eur