Bratislavčania si môžu opäť čítať v Medickej záhrade

foto, video: hlavne.sk, zdroj: hlavne.sk

V pondelok predpoludním otvorili už dvanásty ročník podujatia, ktorého cieľom je prilákať do verejných priestorov mestskej záhrady širokú verejnosť. Tradičnú letnú čitáreň v Medickej záhrade odštartovali starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo a riaditeľka bratislavskej Staromestskej knižnice Judita Kopáčiková. Všetci traja privítali desiatky zástupcov z radov verejnosti, ale aj žiakov základnej školy na Grösslingovej ulici.

V Medickej záhrade spoločne otvorili úvodný deň podujatia, ktoré potrvá až do konca augusta. Počas tohto obdobia si budú môcť Bratislavčania aj návštevníci mesta v priestoroch záhrady denne od 10:00 do 18:00 bezplatne zapožičať a prečítať 80 titulov domácich a zahraničných časopisov a desiatky kníh. Počas celého leta bude čitáreň doplnená aj sprievodným programom.

„Je to záslužný čin, ktorý Staromestská knižnica robí,” povedal starosta mestskej časti Bratislava-Staré Mesto Radoslav Števčík. Jeho slová potvrdil aj predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo: „Drží komunitu pohromade. To považujem za veľmi dôležité, pretože mesto bude tak dlho mestom, ako dlho bude svoje tradície zachovávať. A toto je jedna z mestských tradícií. Chcel by som tomuto projektu zaželať veľa pekných dní s novinami a knihami počas celého leta a aby sme sa tu takto stretli aj o rok.”

Čtitáreň finančne podporil Bratislavský samosprávny kraj. „V rámci nášho dotačného mechanizmu, o ktorom nerozhodujeme my na župe, ale rozhoduje o ňom nezávislá komisia, bol tento projekt ohodnotený až na 82 percent. Je záruka, že ak o rok podá knižnica podobný projekt a bude tak kvalitne podložený ako tento, tak si neviem predstaviť, že by ho nejaká nezávislá komisia nepodporila,” povedal Frešo s tým, že čitáreň dostala dotáciu vo výške viac ako tisíc eur.

Počas týždňa budú na publikácie dohliadať externí pracovníci knižnice, počas víkendu zase dobrovoľníci. „Pani riaditeľka každý rok vraví, že má problém s dobrovoľníkmi. Ja sám som si jeden jeden deň z víkendu ako dobrovoľník zarezervoval. Absolvoval som to už predminulý rok a bola to pre mňa veľmi dobrá skúsenosť. Chcel by som povzbudiť všetkých, ktorí by chceli Staromestskej knižnici pomôcť, aby sa na toto dobrovoľníctvo dali,” povedal Radoslav Števčík.

Môže vás zaujímať

Polícia v Bratislave eviduje nárast žiadateľov o vydanie občianskych preukazov