Jednou vetou

Bratislava má 1441 vodičov MHD, do optimálneho stavu by potrebovala ešte 50

Ilustračné foto

Foto: TASR

Dopravný podnik Bratislava (DPB) v súčasnej dobe zamestnáva 1441 vodičov MHD, z toho 96 na kratší pracovný čas. Vodičov autobusov je 890, 288 vodičov jazdí na električke a 263 na trolejbuse. Do optimálneho stavu by podnik potreboval obsadiť na pozíciu vodiča MHD ešte približne 50 ľudí. DPB sa aj preto zameral na nábor vodičov z Ukrajiny.

„DPB zamestnal do dnešného dňa 40 vodičov autobusov z Ukrajiny. Rozpracovaných má približne ďalších 40 zahraničných vodičov, ktorí postupne vybavujú potrebné formality. Príchod týchto sa predpokladá v prvom kvartáli roka 2019,“ povedala hovorkyňa DPB Adriana Volfová.

Od začiatku tohto roka do 1. decembra nastúpilo do dopravného podniku na vlastnú žiadosť 11 vodičov z tretích  krajín, z toho deväť zo Srbska a dvaja z Ruska. „Prijatie týchto 11 vodičov bolo o niečo jednoduchšie z toho dôvodu, že mali buď trvalý pobyt na Slovensku, alebo štatút Slováka žijúceho v zahraničí,“ podotkla Volfová. V DPB pracuje k 1. decembru 62 cudzincov z tretích krajín na pozícii vodič MHD. Ukrajincov je 40, Srbov 19, dvaja sú Rusi a jeden Maročan. Podnik zamestnáva aj 11 vodičov z Česka,  dvoch z Rumunska a po jednom z Poľska a Maďarska.

Začína sa Advent. Pozrite sa, čo všetko sa deje

DPB tento rok v júli oznámil, že zložitá dopravná situácia a viaceré dopravné projekty v hlavnom meste ešte viac zvyšujú potrebu nových vodičov. O toto povolanie však nie je na Slovensku až taký záujem. Podnik preto začal hľadať vodičov na Ukrajine. Riaditeľ úseku generálneho riaditeľa DPB Marián Áč tvrdí, že dopravný podnik dlhodobo hľadá vodičov, ale má ich stále nedostatok. Hoci realizovali mnohé opatrenia na ich stabilizáciu, ako aj na získanie nových vodičov, z priemerného počtu 1500 vodičov z podniku každý rok odchádza viac ako 200. „Dôvodom je odchod do starobného dôchodku a zdravotné problémy,“ priblížil počas leta.

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu