Jednou vetou

FOTO: Pellegrini si pripomenul výročie vpádu vojsk VZ na naše územie

Pellegrini si v stredu pripomenul výročie vpádu vojsk VZ na naše územie

TASR

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) si v stredu pripomenul výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa. Pietna spomienka sa konala pred Univerzitou Komenského (UK), kde boli v roku 1968 zabití traja ľudia.

„Toto výročie je pripomienkou nášho hrdinstva, ale aj zlyhania. Hrdinstva štátu, ktorý do veľkej miery uveril v silu postaviť sa vopred stanovenému geopolitickému rozdeleniu a vybudovať budúcnosť podľa svojich vlastných predstáv,“ povedal Pellegrini.

Poukázal aj na to, že udalosti v roku 1968 ukázali množstvo zlyhaní vtedajších vládnych predstaviteľov. „Svojím pragmatickým cynizmom neváhali poskytnúť vpádu vojsk do Československa zdanlivú legitimitu,“ povedal premiér. Podľa Pellegriniho zlyhali aj ľudia, ktorí využili politické zmeny vo svoj prospech a zabudli tak „na sen o lepšej spoločnosti“.

Život v slobodnom a demokratickom štáte nie je samozrejmosťou, uviedla Čaputová

Premiér pripomenul, že história si pamätá len 37 konkrétnych mien ľudí, ktorí sa postavili na odpor tankom Varšavskej zmluvy. „Dnes sú tieto zmarené životy výkričníkom riešenia politickej situácie hrubou silou a agresiou,“ dodal.

Vojská Varšavskej zmluvy začali s inváziou územia Československa v noci z 20. na 21. augusta 1968. Okrem vojakov Sovietskeho zväzu boli súčasťou tzv. operácie Dunaj aj jednotky z Maďarska, Bulharska, Poľska a NDR. V dôsledku okupácie Československa zahynulo viac ako 100 ľudí a stovky obyvateľov boli zranené.

Táto invázia bola najväčšou ozbrojenou akciou v Európe od konca druhej svetovej vojny. Okupácia Československa mala zastaviť, a aj zastavila demokratizačný proces v ČSSR označovaný ako Pražská jar.

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu