Jednou vetou

Hlavné námestie v Bratislave obsadia cez víkend colníci

Ilustračná foto, archív

Foto: TASR

Hlavné námestie v Bratislave v sobotu popoludní obsadia colníci. Počas podujatia Národný deň colníkov môžu návštevníci od 14.30 h vidieť zásah kukláčov, colnícke psy, ktoré budú vyhľadávať drogy a pašovaný tovar. Počas popoludnia sa predvedie aj Čestná jednotka finančnej správy. Informovala o tom hovorkyňa Finančnej správy SR Ivana Skokanová.

Verejnosť si bude môcť prezrieť historické uniformy, zbrane, rozličné falzifikáty, ale i chránené druhy rastlín a živočíchov. „Priamo na námestí bude pristavené aj vozidlo so skenovacou technikou. V ňom si návštevníci budú môcť preveriť, z akého kovu sú v skutočnosti vyrobené ich šperky,“ priblížila hovorkyňa. Colníci budú tiež vysvetľovať, ktoré chránené druhy rastlín a živočíchov nie je možné z dovolenky privážať ako suveníry.

„Návštevníci majú šancu vidieť na vlastné oči kynologické ukážky, zastavovanie pašerákov a ich spacifikovanie. Pripravený bude aj stánok plný falzifikátov a originálnych produktov, ktoré bude možné porovnávať,“ poznamenala Skokanová. Záujemcovia sa budú môcť odfotiť v colníckej uniforme. Pre deti budú až do 17. hodiny pripravené rôzne súťaže. Budú si môcť vyskúšať beh v nepriestrelnej veste či popasovať sa s rukami v putách.

V dedine Beluj sa pokúsia vytvoriť najväčší šúľanec

Súčasťou tohtoročného programu je pripomenutie si 100. výročia vzniku Československej republiky a 50. výročia Colnej únie. Na Hlavnom námestí sa budú môcť návštevníci pri tejto príležitosti oboznámiť aj s tým, ako fungovala hraničná kontrola či akú uniformu nosili colníci pred 100 rokmi.

Podujatie pre verejnosť organizuje finančná správa každoročne pri príležitosti Národného dňa colníkov 21. septembra.

Môže vás zaujímať

Primátor Malaciek podáva trestné oznámenie na Sulíkovho poslanca