Jednou vetou

Kauzou Inda Nishita T. sa začne zaoberať odvolací Krajský súd v Bratislave

Súdna sieň
Ilustračné foto

Foto: TASR

Kauzou Inda Nishita T., ktorého v polovici októbra minulého roku Okresný súd (OS) Bratislava I oslobodil spod obžaloby Krajskej prokuratúry (KP) v Bratislave, sa začne zaoberať odvolací Krajský súd (KS)v Bratislave.

„Okresný súd Bratislava I predložil predmetnú trestnú vec odvolaciemu KS v Bratislave dňa 24. apríla. Príslušný senát odvolacieho súdu sa v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch bude podrobne oboznamovať s rozhodnutím prvostupňového súdu a s rozsiahlym spisovým materiálom,“ uviedol v piatok na otázku  hovorca KS v Bratislave Pavol Adamčiak. Pôvodne bol Nishit T. obžalovaný z vraždy a ublíženia na zdraví. Incident slovenského občana, pôvodom z Indie, s dvoma mužmi sa odohral pred viac ako rokom a pol v centre Bratislavy.

„Rozhodovanie súdu nebolo ľahké a jednoduché. V skutkových otázkach, kde existujú pochybnosti, musí ich súd vyhodnotiť v prospech obžalovaného. Je potrebné zdôrazniť, že predseda senátu nikdy nemôže prihliadať na informácie, ktoré zaznejú v médiách. Názory aj verejnosti sa nemôžu premietnuť do rozhodovania súdu. V danej trestnej veci bolo vykonané rozsiahle dokazovanie,“ povedal predseda trojčlenného senátu OS Bratislava I v zdôvodnení rozsudku minulý rok v októbri. Poukázal pritom na nahrávky z kamerového systému z Veľvyslanectva SRN. Súd dospel k záveru, že skutok napĺňa atribúty nutnej obrany v zmysle Trestného zákona.

ÚŠP zamietol sťažnosť podnikateľa Mariana K. voči obvineniu v prípade Kuciaka

Ak mal Nishit T. pri sebe nože, nemôže mu to podľa súdu priťažovať. „Skutočnosť, že obžalovaný ich použil na svoju obranu, svedčia viaceré dôkazy a najmä kamerový záznam,“ uviedol vtedy predseda senátu OS Bratislava I. Osoba brániaca sa nemusí zvoliť najmiernejší spôsob obrany, dodal okrem iného sudca. „Boli to poškodení, ktorí vyprovokovali konflikt a značne agresívne napádali obžalovaného,“ doplnil. Obžalovaný sa podľa predsedu senátu mohol obávať nielen o svoje zdravie, ale aj o svoj život.

Dozorujúci prokurátor Michal Šúrek vtedy podal dovolanie. Prokurátor si stojí za pôvodnou obžalobou a nemienil ju prekvalifikovať. Pozostalí, teda poškodení, podali odvolanie vo veci odškodného. Sudca zároveň vydal po vynesení rozsudku príkaz na okamžité prepustenie Nishita T. z väzby, voči ktorému nebol prípustný opravný prostriedok.

Potýčka pre taxík sa odohrala počas noci na jeseň 2017 v centre Bratislavy, v blízkosti Veľvyslanectva SRN. Slovák, pôvodom z Indie, použil nôž voči 37-ročnému Bratislavčanovi Branislavovi B., ktorý následkom rezného poranenia podľahol. Ďalšiemu poškodenému vtedy spôsobil rezné poranenia. Incidentu predchádzal verbálny konflikt, o čom svedčia aj kamerové záznamy. V minulosti mal byť Ind údajne verbálne napádaný pre svoj pôvod. Útoky však na polícii nikdy neohlásil.

Môže vás zaujímať

Politička PS/Spolu sa správa ako podvodník Vareha