Jednou vetou

Petržalčanov by mali od júla informovať dvoje miestne periodiká

Ilustračné foto

foto: Pixabay

Obyvatelia bratislavskej Petržalky by už čoskoro mali byť informovaní o dianí v mestskej časti prostredníctvom dvoch miestnych periodík. Od júla by malo plne v réžii mestskej časti vychádzať nové periodikum Naša Petržalka. Fungovať by malo na mesačnej báze. Rozhodli o tom petržalskí poslanci na pondelkovom (10. 6.) rokovaní miestneho zastupiteľstva.

 O dianí na území najväčšej bratislavskej mestskej časti pritom už 25 rokov informuje dvojtýždenník Petržalské noviny. Ten však v minulom roku prešiel z rúk dovtedajšieho dodávateľa, Vydavateľstva M.R.K. agency, na spoločnosť Nivel Plus, vydávajúcu Bratislavské noviny. Stalo sa tak krátko po tom, ako bola na žiadosť vydavateľstva zrušená zmluva s mestskou časťou. Predchádzala tomu neutíchajúca kritika zo strany niektorých miestnych poslancov, ich argumenty vydavateľstvo odmietalo.

Nové regionálne noviny by mali prinášať najmä novinky z mestskej časti či informovať o zmenách, ktoré samospráva pripravuje. Chýbať by nemali ani zaujímavosti z histórie i súčasnosti mestskej časti. „Noviny budú zároveň platformou pre diskusie medzi poslancami o aktuálnych témach a priestorom pre názory obyvateľov,“ ubezpečuje samospráva. Noviny by mali vychádzať na 16 farebných stranách. Tento rok by malo vyjsť päť čísiel a náklady pre mestskú časť by mali dosiahnuť 20.500 eur.

Z radov poslancov odzneli aj názory, že ide o nekoncepčné a zlé riešenie, niektorým chýbal prieskum o tom, či obyvatelia vôbec ďalšie noviny chcú, alebo či sú spokojní po obsahovej a tematickej stránke s tým, čo už do poštových schránok dostávajú.

O post riaditeľa Mestských lesov v Bratislave zabojujú traja kandidáti

Otázkou podľa niektorých je aj to, či bude na ich distribúciu stačiť odhadovaných 1000 eur a či sa tak noviny dostanú do každej schránky. „Je to nové médium, ktoré ľudia nepoznajú. Je žiaduce, aby to dostalo priamo do schránky, nie k ostatným reklamným letákom. Lebo bude mať takú čítanosť ako počet tých, ktorí v ankete hlasovali za tento názov periodika, teda 14 ľudí, plus poslanci,“ poznamenal poslanec Oliver Kríž. Prvým šéfredaktorom má byť Radovan Choleva, ktorý v súčasnosti pôsobí ako vedúci oddelenia komunikácie s verejnosťou na miestnom úrade. Na nestranné a vyvážené informovanie má dohliadať redakčná rada.

Zmluva medzi mestskou častou a vydavateľstvom M.R.K. agency sa skončila koncom augusta 2018. Vydavateľom síce bola dovtedy mestská časť, avšak vlastníkom projektu a tvorcom novín bolo vydavateľstvo, ktoré v roku 2015 vyhralo verejnú súťaž. Táto spoločnosť bola zároveň vlastníkom značky, webu a jeho obsahu. Mestská časť podľa zmluvy zo svojho rozpočtu financovala tlač a distribúciu novín. Pri novom periodiku má názov novín, ochrannú známku aj grafický vizuál vychádzajúci z loga a farieb mestskej časti vlastniť mestská časť.

Nové regionálne noviny mali pôvodne začať vychádzať už vlani v septembri, o čom hovorilo aj uznesenie z mája 2018 o koncepcii regionálneho periodika. Poslanci odmietli možnosť, že by malo byť nové médium súčasťou Petržalských novín ako príloha.

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu