Jednou vetou

Protestujúci vyzvali k neúčasti Slovenska na konferencii v Marrákeši

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Účastníci sobotného protestu pred Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR vyzývali k tomu, aby sa žiaden zástupca Slovenska nezúčastnil na konferencii ku Globálnemu paktu OSN o migrácii v Marrákeši. Zároveň požiadali ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD), aby odišiel do "politického dôchodku". Protest zvolal poslanec Národnej rady SR Peter Marček (nezaradený) a občianske združenie Pán Občan.

Podľa prítomných počas šéfovania slovenskej diplomacii Lajčák nepreukázal občianske vlastenectvo. „Napriek tomu, že NR SR rozhodla, že by nemal nikto podpísať zmluvu v Marrákeši, tak chceme upozorniť, že hoci pán Lajčák podáva demisiu, ešte ju nemusí pán premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) prijať. Môže ho presvedčiť, aby zostal. Takisto ešte nevieme, čo urobí pán prezident Andrej Kiska v utorok (4.12.). My chceme iba jednu vec, a to, aby si uvedomili, že do Marrákešu nesmie nikto cestovať. Všetky reči okolo toho, že to nebude nič, že tam len povieme svoje pripomienky, tak to nie je pravda,“ uviedol Marček.

Pred ministerstvom zahraničných vecí organizujú v sobotu protest

Lajčák oznámil vo štvrtok (29. 11.) večer, že podáva demisiu. Rozhodol sa tak po prijatí parlamentného uznesenia o Globálnom pakte OSN o migrácii. Vláda SR má podľa neho k paktu zaujať nesúhlasné stanovisko. Má tiež vykonať príslušné opatrenia spojené so stiahnutím SR z procesu prijímania dokumentu na stretnutí vlád a vysokých predstaviteľov, ktoré sa má uskutočniť v Maroku 10. a 11. decembra. Uznesenie z dielne SNS a Smeru-SD poslanci vo štvrtok schválili 90 hlasmi.

Prezident SR Andrej Kiska sa s ministrom zahraničných vecí stretne v utorok (4. 12.). Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) využije najbližšie dni na presvedčenie Lajčáka, aby ešte prehodnotil svoj krok a zotrval vo funkcii šéfa slovenskej diplomacie. Stretnúť sa s ním má v pondelok (3.12.).

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu