Situácia okolo VPS v Ružinove sa vyostruje

Ilustračné foto

zdroj: TASR

Situácia okolo Ružinovského podniku verejnoprospešných služieb (RP VPS) v Bratislave sa vyostruje. Najnovšie sa svojich funkcií vzdali všetci traja členovia predstavenstva. Dôvodom abdikácie má byť to, že starosta Dušan Pekár systematicky odmieta všetky návrhy na riešenie vzniknutej situácie v mestskej časti. Okrem toho sa predstavenstvo spoločnosti nechce stať súčasťou jeho predvolebnej hry v rámci opätovnej kandidatúry.

Miestny podnik bol pritom „na pretrase“ už na júnovom zasadnutí miestneho zastupiteľstva. Vtedy starosta prišiel s návrhom na odvolanie jeho predstavenstva. Vytýkal mu nielen jeho fungovanie, hospodárenie či chýbajúcu kontrolu výkonov, ale v neposlednom rade aj tohtoročnú nepodarenú kosbu na území mestskej časti. Nové vedenie spoločnosti navrhoval z radov odborníkov z úradu, napríklad šéfky ekonomického oddelenia či oddelenia životného prostredia. K odvolávaniu nakoniec nedošlo, lebo starosta ako predkladateľ materiálu nedodržal procedurálny postup. Avšak deň po rokovaní miestneho parlamentu zvolal zasadnutie predstavenstva, kde vedeniu znížil odmeny na jedno euro.

Už vtedy však poslanci ani samotní členovia predstavenstva nesúhlasili s tvrdeniami starostu. Poukazovali napríklad na proces „ozdravovania“ podniku a postupného zlepšovania finančnej situácie. Dokazovať to majú aj výsledky hospodárenia za obdobie rokov 2006 až 2017. Tie spoločnosť aktuálne uvádza aj v otvorenom liste adresovanom starostovi, kde okrem iného konštatuje, že prijatými krokmi sa spoločnosť dostáva z hlbokého úpadku a dosahuje kladné výsledky.

„Bez ohľadu na preukázané výsledky sa snažíte verejnosti vykresliť činnosť spoločnosti len v tých najčernejších farbách,“ píše ďalej predstavenstvo. Okrem starostu im už pred časom odporoval aj miestny kontrolór Günther Furin, podľa ktorého síce podnik uvádza, že dosiahol najlepší výsledok, avšak údaje nie sú správne. Podnik je podľa neho v zelených číslach len na základe opatrení a uznesení poslancov a pomaly ide do väčších problémov, ponára sa do marazmu.

Najnovšie sa však objavili vyjadrenia, že miestnemu podniku hrozí konkurz, pretože mestská časť odmieta preplatiť faktúry za kosenie. „Keďže miestny úrad poslal objednávku neskoro a v kombinácii s nezvyčajne teplým počasím boli náklady na kosenie približne o 100.000 eur vyššie,“ skonštatovala Dominika Dvoráková z RP VPS. Náklady sa totiž zvýšili aj prijatými opatreniami, ako personálne posilnenie, nadčasy a práca aj cez víkend či najatie externých firiem. Ich opodstatnenosť mali potvrdiť dozorný správca, audítor mestskej časti i dozorná rada spoločnosti.

Pri rannej zrážke s autobusom zahynul vodič osobného auta

Starosta však oponuje a odmieta, že by kosenie zlyhalo z dôvodu neskorej objednávky. Tá bola podľa neho vystavená už 9. apríla, ale podnik začal kosiť až 16. apríla. „Ak vidíte, že vám nekontrolovane rastie tráva, ktorú máte na zodpovednosť pokosiť, nezačnete ju kosiť, aby ste predišli kalamite? Práve vedenie rozhoduje a koná. Keď vidím, že tráva rastie, budem čakať, kým mi niekto pošle objednávku, alebo upozorním klienta, že kosba je už potrebná?“ uviedol v reakcii Pekár.

Tiež vraj nerozumie tomu, prečo vedenie podniku nevyužilo hneď aj externé firmy, ale až potom, keď ho o to požiadal. „Potom mi na úrad posielali listy a žiadosti o neúmerné zvyšovanie finančných prostriedkov. Žiadali o predĺženie termínov odovzdania pokosených častí Ružinova,“ zdôraznil Pekár. Potvrdzovať to má podľa neho aj prehľad objednávok, ktorý je predkladaný poslancom na budúcotýždňové zasadnutie zastupiteľstva.

Taktiež odmieta, že by vedenie podniku chcel odvolať pre hru, dôvodom majú byť klamstvá, pokračujúce manažérske chyby v zabezpečovaní základných služieb podniku a neplnenie si povinností. Odchod pôvodného vedenia preto považuje za správny. V tejto súvislosti chce na najbližšie rokovanie opätovne predložiť návrh na nových členov predstavenstva. „Verím, že sa situácia čoskoro stabilizuje a VPS-ka bude fungovať ako normálna a dôveryhodná spoločnosť,“ poznamenal Pekár.

Môže vás zaujímať

Investor hotela Kyjev rokoval s primátorom a starostkou Starého Mesta