Jednou vetou

Štrajk za klímu bude pokračovať, organizátorov podporil aj prezident Kiska

Ilsutračné foto

foto: Pixabay.com

Organizátori štrajku Fridays For Future Slovensko plánujú po Veľkej noci ďalšie podujatie, ktorého cieľom bude presvedčiť vládnych predstaviteľov, aby presadili potrebné opatrenia pre budúcnosť klímy. Informovali o tom vo štvrtok po stretnutí s prezidentom SR Andrejom Kiskom, ktorý iniciatívu podporil. Kiska sa podľa svojich slov s organizátormi stotožňuje vo viacerých otázkach.

„Povinnosťou našej generácie je odovzdať planétu minimálne v takom stave, ako sme ju dostali. To, žiaľ, v týchto dňoch vôbec neplatí. Globálne otepľovanie, problém s plastami, problémy so znečisťovaním našej prírody sú obrovské,“ poznamenal prezident. S mladými ľuďmi diskutoval najmä o ťažbe uhlia na hornej Nitre a výrube lesov.

Žilina začne doručovať rozhodnutia o daniach a poplatkoch za odpad

Ďalšie podujatie Fridays For Future sa uskutoční 26. apríla v Bratislave. „Akčný deň sa začne študentským štrajkom Fridays For Future, bude pokračovať diskusným plénom na Univerzite Komenského v Bratislave, slávnostnou cyklojazdou organizácie Critical Mass a skončí podvečerným zhromaždením na Námestí SNP,“ opísala jedna z organizátorov Emma Zajačková. V máji by sa mal zase opäť konať celosvetový štrajk za budúcnosť klímy.

Medzi požiadavky iniciatívy patrí plne si pripustiť vážnosť situácie a označiť riešenie klimatickej krízy za prioritu, zaviazať sa k postupnému zníženiu emisií, okamžite zastaviť finančné dotácie uhoľnému priemyslu a ukončiť ťažbu uhlia skôr ako v roku 2030. Presadzujú tiež ukončenie ťažby dreva v chránených oblastiach a ohľaduplný prístup k poľnohospodárstvu.

Môže vás zaujímať

Primátor Malaciek podáva trestné oznámenie na Sulíkovho poslanca