Jednou vetou

V Bratislave sa uskutoční druhý ročník Letného art festivalu

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Po vlaňajšej premiére sa uskutoční v bratislavskej Danubiane druhý ročník Letného art festivalu. Návštevníci sa môžu tešiť na zaujímavú prácu rôznych umelcov. Výstavy potrvajú do 2. septembra. 

V bratislavskej Danubiane je päť nových výstav. Výber z tvorby dánskej manželskej dvojice Carla-Henninga Pedersena a Else Alfeltovej, Rakúšana Markusa Huemera, Slovensko zastupujú maliarka Patrícia Koyšová a ilustrátor Dušan Kállay.

„Po vlaňajšej premiére je to druhý ročník Letného art festivalu, na ktorom môžete spoznať viacerých umelcov a ich diela. Nemusíte cestovať 20 kilometrov za mesto na každú výstavu zvlášť, máte to naraz a chceme v tom pokračovať,“ povedal na sobotnom (16.6.) otvorení festivalu Vincent Polakovič. Múzeum moderného umenia založil s holandským zberateľom a podporovateľom umenia Gerardom Meulensteenom, ktorý prišiel tiež na otvárací ceremoniál.

Vernárske folklórne slávnosti prezentujú regióny Spiša, Horehronia aj Gemera

Patrícia Koyšová (1985) nazvala výstavu podľa obrazu Zoom. Má rozmery 2,7×3 metre, ako aj ďalšie akrylové maľby Parazit a Hostiteľ. Dielo Focus je s priemerom 2,9 metra a Pre všetkých nadšencov zo Silicon Valley má plochu 2,5×5 metrov. Ostatné obrazy sú menšie, ale tiež namaľované špeciálnou technikou.

„Maľuje netradičnými nástrojmi: mopom a vzduchom. Štrich a škvrna nie sú len zafixovaným výsledným tvarom po dopade rozprsknutej, rozfúknutej, vyliatej a otlačenej farby. Sú dôvodom, prečo maľba vzniká. Vychádza z tvarov životného priestoru, vesmíru, bunky, embrya či iných organických štruktúr a jednotiek, ktoré následne radí do sérií obrazov. Koncept zoomu je o videní, o schopnosti hľadať skryté, nejasné, neviditeľné,“ predstavila kurátorka výstavy Gabriela Garlatyová aktuálnu tvorbu prvej dámy mladej slovenskej abstraktnej maľby.

Magický svet farieb je expozícia Dušana Kállaya (1948), ktorý patrí medzi veľké osobnosti vývinu slovenskej i svetovej knižnej tvorby, čo potvrdzujú aj viaceré medzinárodné ocenenia. Na výstave sú ilustrácie z kníh Veselý koncert (1998), Slovenské rozprávky (2012), Príbehy zo Shakespeara (2006) Príbehy Dona Quijota (2017) a obrazy zo série Anonymi z Pompejí (2011–2017). Dopĺňa ich 30 kníh v rôznych svetových jazykoch.

Osobnosť Carla-Henninga Pedersena (1913-2007) má v dánskom umení zásadný význam. Presadil sa originálnym výtvarným jazykom, ktorým pretransformoval podnety kubizmu a Picassa, inšpirácie tvorby Kleea, Kandinského, Chagalla i ďalších majstrov. Tvoril tzv. spontánnu abstrakciu, pritom tematicky čerpal z predmetného, figuratívneho sveta. Jej výnimočnosť sa do medzinárodného kontextu premietla aj spoluprácou s experimentálnym umeleckým hnutím CoBrA (1948–1951). Pedersen sa stal známym i ako Scandinavian Chagall.

Bojnice si pripomenuli výročie prvej písomnej zmienky o meste

Časťou manželovej výstavy je prezentácia výberu abstraktnej maľby Else Alfeltovej (1910-1974). Zaoberala sa analýzou prizmatických foriem odvodených od motívov krajiny a hôr. Používala výraznú farebnosť a dynamickú formu komponovala do špirálovitých útvarov. Objavila v nich mýtotvornú silu a priestory na meditáciu.

Rodák z rakúskeho Linzu Markus Huemer (1968) pricestoval do Danubiany z Berlína, kde žije od roku 2000. Obrazy a objekty tvorí v sériách a rôznych formátoch. Tým skúma problémy reality, konštrukciu rozličných skutočností a ich vnímanie. Zaujíma sa o otázky prezentácie a interpretácie, vytvára paralelné slová a sleduje, ako komunikujú pri extrémne zredukovaných projekciách, inštaláciách a produktoch, ktoré vyzerajú ploché ako výstrižky. Farby zredukované na minimum mu umožňujú rozvinúť to, čo sa javí ako rozpoznateľné a súčasne poukazujú na klamlivosť divákovho videnia.

 

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu