Jednou vetou

V odpovedi ku kauze PKO uviedol primátor zlú informáciu o hlasovaní

Ivo Nesrovnal

foto: TASR

Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý chce svoj post obhájiť v nadchádzajúcich komunálnych voľbách, uviedol v odpovedi pre TASR k urovnaniu sporu okolo Parku kultúry a oddychu (PKO) nesprávnu informáciu o hlasovaní mestského zastupiteľstva. Tvrdí, že to bolo omylom.

Nesrovnal tento týždeň reagoval na informáciu, že Okresný súd Bratislava I zamietol žalobu časti poslancov bratislavského mestského zastupiteľstva, ktorí zažalovali hlavné mesto za predaj PKO. Rozsudok ešte nie je právoplatný. V reakcii okrem iného uviedol nesprávnu informáciu, že návrh na urovnanie vzájomných nárokov, práv a pohľadávok bol schválený v roku 2015 potrebnou trojpätinovou väčšinou mestského zastupiteľstva, pričom proti nemu nehlasoval nikto z poslancov. „Správna odpoveď znie – „za“ hlasovala kvalifikovaná 3/5 väčšina zastupiteľov, 13 poslancov bolo proti a traja sa zdržali. Za túto neúmyselnú chybu sa dotknutým poslancom ospravedlňujem,“ uviedol Nesrovnal.

Skupina mestských poslancov, najmä z Bratislavského klubu, žiadala zrušiť uznesenie mestského parlamentu o predaji budov PKO z 10. decembra 2015. Podľa nich bola postupom mesta i schváleným uznesením zastupiteľstva porušená ústava, zákon o majetku obcí či zákon o obecnom zriadení. Súd sa však s ich námietkami nestotožnil. „Okresný súd Bratislava 5. novembra 2018 rozhodol tak, že žalobu zamietol,“ tlmočil verdikt hovorca Krajského súdu v Bratislave Pavol Adamčiak. Dodal, že odôvodnenie rozhodnutia bude v plnom znení súčasťou písomného vyhotovenia rozsudku.

Výlet do Maďarska: Čo sa oplatí vidieť v Budapešti?OĽaNO: Nerokujeme o tom, žeby sa J. Mrva mal vzdať kandidatúry

O rozhodnutí súdu informoval na sociálnej sieti jeden zo signatárov podnetu, poslanec Ondrej Dostál. Spôsob pojednávania označil za korektný, upozornil zároveň, že súd posudzoval čisto formálne náležitosti procesu schvaľovania predaja, nie etickú stránku a vecnú správnosť postupu vedenia mesta a uznesenia zastupiteľstva. „Keď nám bude rozsudok doručený v písomnej podobe, preštudujeme jeho odôvodnenie a predpokladám, že sa odvoláme,“ uviedol Dostál. Priznal zároveň, že v úspech odvolania veľmi neverí, keďže aj v prípade odvolania bude krajský súd posudzovať celú záležitosť z hľadiska splnenia formálnych náležitostí zákona. Nesrovnal hodnotí iniciatívu ako „pokus niektorých jednotlivcov zapojiť sa aj týmto spôsobom do predvolebnej kampane“.

Bratislavskí poslanci v decembri 2015 odsúhlasili predaj budov bratislavského PKO spoločnosti Henbury Development za jedno euro, čím sa podľa mesta urovnali všetky vzájomné nároky, práva a pohľadávky Bratislavy a investora. Henbury medzi vianočnými sviatkami objekty kultúrneho stánku začalo búrať. Na mieste PKO má na novej Dunajskej promenáde vyrásť červené futuristické planetárium a mediatéka spolu s bytmi a administratívnymi priestormi. Mimosúdna dohoda mala podľa mesta za cieľ zbaviť Bratislavčanov dlhoročnej traumy z chátrajúceho nábrežia a uzavrieť súdne spory, predstavujúce likvidačnú hrozbu pre mesto.

Môže vás zaujímať

PEZINOK: Vodičovi zakázali jazdu, o chvíľu ho stretli znovu