Jednou vetou

Žiaci z Bratislavy predstavia svoju tvorbu v Bruseli

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Študenti bratislavskej Školy úžitkového výtvarníctva (ŠUV) Josefa Vydru sa už druhýkrát predstavia v Bruseli. Svoju tvorbu i aktivity samotnej školy budú prezentovať v stredu 26. septembra v rámci 10. ročníka Brussels Design September.

Miestom prezentácie bude bruselská Kancelária Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), ktorý je zriaďovateľom školy. „Pred dvoma rokmi sme v Bruseli predstavili techniku modrotlače. Workshop mal pozitívny ohlas na belgickej dizajnovej scéne, ale aj v slovenskej komunite žijúcej v Bruseli. Preto sme sa tento rok rozhodli zamerať na komplexnejšiu prezentáciu tvorby školy,“ uviedol riaditeľ ŠÚV Milan Pagáč.

Fakulta architektúry STU má nového dekana

Na výstave predstaví škola diela žiakov z viacerých odborov, špeciálna časť bude venovaná 100. výročiu založenia Československej republiky. „Prepojenie na Československo je pre školu veľmi významné – zakladateľom školy bol Čech Josef Vydra, historik a teoretik ľudového umenia, významný etnograf a pedagóg,“ pripomenul Pagáč.

Výstavu doplní prednáška kurátorky Slovenského centra dizajnu Simony Bérešovej, ktorá sa venuje výskumu histórie bratislavskej Školy umeleckých remesiel na Humboldtovej univerzite v Berlíne. Hosťom pripraví prednášku o najstaršej umeleckopriemyselnej škole na Slovensku, ktorá existovala v rokoch 1928–39 a bola predchodkyňou dnešnej ŠUV J. Vydru. Škola fundamentálne ovplyvnila slovenskú vizuálnu kultúru a vzdelávanie v prvej Československej republike a bola priekopníčkou v oblasti dizajnu. Vyučovali na nej významné osobnosti, napríklad maliari Ľudovít Fulla a Mikuláš Galanda či fotograf Karol Plicka.

Môže vás zaujímať

Primátor Malaciek podáva trestné oznámenie na Sulíkovho poslanca